Aktuális

Csak álom az életre szóló immunitás

Bors

Létrehozva: 2021.01.16.

A magyarok többsége a védőoltástól várja a koronavírus-járvány megfékezését, a decemberi 24 százalékról ugyanis 34 százalékra nőtt azoknak a száma, akik biztosan élnek majd az oltás lehetőségével – közölte elemzése alapján a Századvég.

Forrás: MTI

A felmérésből kiderül az is, hogy azoknak a száma is nőtt, akik valószínűleg szeretnék magukat beoltatni: a decemberi 25 százalékkal szemben a megkérdezettek 28 százaléka nyilatkozott így.

A magyarok 35 százaléka vélekedett úgy, hogy biztosan nem vagy valószínűleg nem adatja be magának a vakcinát. Ez az arány novemberben 52, decemberben 48 százalék volt

– írta a Századvég. 

Veszélytelen a vakcina

Ez azt jelenti, hogy a vakcinák megérkezésével tovább nőtt az oltási kedv Magyarországon. Ezt az is elősegítette, hogy világszerte fokozatosan nő a beoltottak száma, és az emberek „érzékelik, hogy a vakcina veszélytelen, jelentős mellékhatásai nincsenek”.

Az elemzésből kiderült az is, hogy a magyar lakosság reálisan ítéli meg a járványhelyzet alakulását: a megkérdezettek 58 százaléka látja úgy, hogy a járvány terjedése stagnál a környezetében, 23 százalékuk szerint lassul vagy megállt, és csak a válaszadók 13 százaléka tapasztal gyorsulást.

Mennyi ideig ad védettséget?

Minden jel arra mutat, hogy a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinája mellett az Astra Zeneca oltóanyaga lehet az újabb befutó az EU-ban, és így hazánkban is.

Dr. Rusvai Miklós szerint minél több oltóanyag és oltóanyag típus áll rendelkezésre, annál hamarabb érhető el a várva várt nyájimmunitás, ami végül megfékezi a járvány terjedését.

A júniusban és júliusban a tesztcsoportok tagjaiként vakcinázott személyek még jelenleg is védettek, így az már biztos, hogy az alkalmazott oltóanyagok legalább fél évre védettséget nyújtanak az újrafertőződés ellen.

– Mivel még csak fél éve történtek az első vakcinázások, nem lehet tudni, hogy a védettség 10 hónapig, egy évig, vagy másfél évig tart majd. Ez csak akkor derül ki, ha az első immunizálások óta elegendő idő eltelik – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós, aki elárulta az mRNS vakcinák és a vektorvakcinák most debütálnak, így azt sem lehet tudni, lesz-e lényeges különbség az oltóanyagok által kiváltott immunitás tartóssága között.

Csak álom az életre szóló immunitás

Életre szóló immunitást az állati koronavírusok esetében még soha nem sikerült elérni, így nem tartom valószínűnek, hogy ez a koronavírus másképp viselkedne, mint a többi.

Véleményem szerint alapesetben egy-másfél év lehet a védettség, s ha valaki már kétszer-háromszor immunizáltatta magát, akár háromévente is elegendő lesz majd felfrissítenie az immunrendszere emlékezőképességét

– mutatott rá a virológus, aki szerint nagyjából öt év múlva már senki sem fog a koronavírusról beszélni, hiszen szépen lassan beleilleszkedik majd a felső légúti fertőzések sorába.

– A vakcinázással megszerzett immunitás jóval biztosabban kialakul, mint az átvészeléssel szerzett, hisz a vakcina akár 90–95 százalékban is hatékony, míg a fertőzésen átesetteknek  csak körülbelül 30–50 százaléka szerez kimutatható védettséget.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek