Aktuális

Ez az előnye a Sputnik-V és az AstraZeneca vakcináinak

Bors

Létrehozva: 2021.01.21.

A harmadik generációs vakcinák igen hatékonyak, ám sok nehézséggel jár a szállításuk és a tárolhatóságuk. Az orosz és az angol vakcinák stabilabbak, jóval hosszabb ideig tárolhatók, és nem igényelnek hűtést.

Forrás: Pexels.com

Míg a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinái -70 illetve -20 fokos szállítást és tárolást igényelnek, a Sputnik-V és az AstraZeneca ennél jóval egyszerűbb feltételekhez kötött.

Ezek az úgynevezett vektor vakcinák jóval stabilabbak, hiszen a Pfizer-Biontech és a Moderna vakcináival ellentétben liofilizáltak – por állagúak–, így elállnak a hűtőpolcon.Az ezzel a technológiával gyártott vakcinák igen megbízhatóak, bár alacsonyabb a hatékonyságuk, mint a harmadik generációs társaiknak – magyarázta Dr. Rusvai Miklós virológus.

A szakember szerint a Sputnik-V és az AstraZeneca után a kínai vakcina engedélyeztetése következik.

Nagyon biztató, hogy egyre többféle oltóanyaggal tudja majd az ország felvenni a harcot a koronavírussal szemben. Vélhetőleg hamarosan a kínai Sinopharm – első generációs vakcina – is felkerülhet a palettára.Az elölt vírust tartalmazó vakcina technológiája már száz éves, de bevált, ezért gyakran alkalmazzák. Idehaza többek között ilyen az influenza elleni oltás és a kötelező gyermekbénulás elleni is, és mindkettő nagyon jól működik. Ezt a vakcinát is könnyű tárolni, ez is hosszú ideig eláll a hűtőpolcokon.

Így működik az orosz és a brit vakcina

– Az orosz és a brit vakcina is második generációs – magyarázza Dr. Rusvai Miklós.

– Ennek a technológiának a lényege, hogy a koronavírus ellenanyagokért felelős génjét beleteszik egy hordozóvírusba, úgynevezett vektor vírusba. Ez a vírus egy „árva vírus”, teljesen ártalmatlan, nem okoz a szervezetben betegséget. Ilyen többek között az adenovírus, amivel mindkét vakcina dolgozik – tette hozzá.

– Az orosz vakcina egy humán adenovírust tartalmaz, míg a brit egy állati adenovírust. Az orosznak annyi hátránya van az angollal szemben, hogy a lakosság egy kis része immunis lehet erre az adenovírusra, így ezeknél a személyeknél nem vált majd ki védettséget az oltóanyag. Ez az angolnál azért nem fordulhat elő, mert bár ez a csimpánz adenovírus is tud emberre terjedni, mivel nem gyakori Európában, az európai lakosság tagjainak zömében nincsenek ellene ellenanyagok. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek