Napok óta harsogják a meteorológusok, hogy a hétvégén bizony jól be kell fűtenünk, mert Szibéria felől zúdul a nyakunkba a brutális hideg. Vélhetően sokan kapják elő a korcsolyájukat vagy a szánkójukat.
Semmi kétség afelől, hogy rengetegen lovagolják meg a mínuszokat, és megrohamozzák a befagyott tavakat és folyókat azért, hogy szánkózzanak vagy korcsolyázzanak egy jót, ha már minden zárva van.
Az ötlet nem rossz, de nagyon veszélyes, ha nem alapos. Mielőtt rálépnek a jégre vizsgálják meg alaposan, hogy mennyire van befagyva az adott tó vagy folyó, mert könnyedén baleset lehet a vége. Lássuk a rendőrség által kiadott legfontosabb tudnivalókat.
Ökölszabály, hogy a szabad vizek jegére csak akkor lehet rálépni,
ha az kellő szilárdságú, nem olvad, nem mozog. Vagyis a jég legalább 10 cm vastag,
de inkább több. Ha ez a feltétel nem teljesül, felejtsük el a korizást, mert ilyenkor a jégre menni életveszélyes! Ha ráadásul még havazik is, akkor inkább a szánkózást válasszuk, mert a friss hó alatt nem lehet megállapítani a jég tényleges állapotát. Mint ahogy éjszaka vagy rossz látási viszonyok között sem tudhatjuk, milyen vékony jégen járunk.
Sajnos annak ellenére, is előfordulhat, hogy valaki alatt beszakad a jég, ha betartja ezeket az egyszerű szabályokat. Ilyenkor fontos, hogy
a jeges vízből mentett embert ne vigyük azonnal túlfűtött meleg helyre,
hanem jeges ruháitól megszabadítva, fokozatosan melegítsük fel.
Ha bármilyen jéggel kapcsolatos veszélyhelyzetet észlel (beszakadás, süllyedés stb.) azonnal hívja a 112-es segélyhívót!
Ha a Balatonnál kerül bajba, akkor kérjen segítséget a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 1817-es számán!