Aktuális

Így ápoljon otthon koronavírusos beteget: Hason fekvés segíti a légzést - Videó

Bors

Létrehozva: 2021.01.02.

Mivel bárkinek a családjában felütheti a fejét a betegség, ezért létfontosságú, hogy tisztában le­gyünk vele, hogyan kell otthon ápolni ezeket a betegeket.

Forrás: Shutterstock

Mivel bárkinek a családjában felütheti a fejét a betegség, ezért létfontosságú, hogy tisztában le­gyünk vele, hogyan kell otthon ápolni ezeket a betegeket, hogy nekik és a családnak is könnyebb legyen átvészelni ezt az idegtépő időszakot. A Pécsi Tudományegyetemről dr. Jáksó Krisztián, a Koronavírus Ellátó Központ klinikai főorvosa ad tanácsokat arra az esetre, ha ko­ronavírusos van a családban, akinek nincs szüksége kórházi ápolásra, de otthon el kell látni.

Hogyan csillapítsunk lázat?

Lázat ugyanúgy kell csillapítani, mint más betegségek esetén. 38 fok alatt például nem szükséges, ugyanis még mindig a legősibb, de egyben a legjobb a fertőzések ellen maga a láz. Efölött, tartós láz esetén, különösen időseknél és gyerekeknél önmagában a láz is szövődményeket okozhat, ezért paracetamol-, ibuprofen- vagy metamizoltartalmú gyógyszereket kell alkalmazni.

Hogyan csillapítsuk a köhögést?

A koronavírus-fertőzés egyik tünete a száraz köhögés, ami védekezési reakció a szervezet részéről. Nyákoldó és köptető használata nem javasolt a kezdeti időszakban, inkább köhögéscsillapítóra van szükség. Ha bakteriális felülfertőződés miatt nagymértékű nyákképződés lép fel, lehet köptetőket szedni, de csak or­vosi konzultáció után.

Párásítsunk?

­­Dr. Jáksó Krisztián nem ajánlja, hogy párásítsunk koronás betegek közelében. A vírus alapvetően cseppfertőzéssel terjed. A párásítás cseppképződéssel jár, ami többszörösére növeli a vírus szóródását és életben maradását is. Illóolajokat használni pedig szinte felesleges, hatásosságuk nem bi­zonyított, sőt feleslegesen irritálhatják is a légutakat.

Milyen vitamin szedése javasolt?

A C- és a D-vitamin szedése is ajánlott. A PTE intenzív osztályain napi 3X1 gramm C- és 2000 egység D-vitamint ad­nak a betegeknek.

Hogyan védjük a családtagokat?

Egyszerű, de annál hatásosabb módszerekkel csökkenthetjük, illetve védhetjük ki akár tel­jesen a megfertő­ződést.

* Ha van rá lehetőség, a koronavírusos családtag éljen elkülönülten a családtól alvás, a nappali ébrenlét és a tisztálkodás időszakában is.

* Mind közül a legfontosabb az alvótér elkülönítése, ekkor ugyanis senki nem hord maszkot.

* Szellőztetni kell, és arra törekedni, hogy a lakásban minél kevesebb nedvesség legyen.

* Kerülni kell a közös törülköző, konyharuha, egyéb nedves textília használatát, mosson mindent 90 fokon, majd vasalja ki.

* A vizeletben és a székletben a vírus fertőzőképes formában képes ürülni, ezért a fürdőszobával együtt a mellékhelyiséget is nagyon gyakran kell fertőtleníteni.

Mikor hívjunk mentőt?

Legelsőként a háziorvost kell értesíteni, ha bármilyen tünet jelentkezik. Amennyiben neurológiai tünetek, zavarodottság, extrém alacsony vérnyomás, csillapíthatatlan láz és köhögés lép fel, mentőt kell hívni.

Szükséges az ágynyugalom?

Dr. Jáksó Krisztián azt javasolja, hogy a koronavírusos beteg annyit fe­küdjön, amennyi jól­esik, de nem az alvás mennyisége, hanem a milyensége a mérv­adó: a beteg lehetôleg hason fekve pi­henjen. Ez tehermentesíti a tüdőt és csökkenti a tüdőgyulla-­dás kialakulásának esélyét.

Szedjünk vérhígítót?

Ha a vírus légzési ne­hézségeket is okoz, hajlamossá teszi a tüdő ereit arra, hogy elzáródjanak. De vérhígítót csak orvosi utasításra szabad hasz­nálni!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek