Egy friss tanulmány szerint akár nyolc hónapra is védett lehet a visszafertőződéstől az, aki elkapta a koronavírust. A tudósok azonban figyelmeztetnek: az idő jóval kevesebb is lehet.
Forrás: Pexels.com
A kutatást az amerikai La Jolla Immunológiai Intézet tette közzé az Eurekalerten, miután az intézett 188, a víruson átesett ember vérében vizsgálták meg az immunválaszokat.
Az eredmény alapján azt a következtetést vonták le, hogy a koronavírus-fertőzés komoly választ vált ki az adaptív immunrendszerből, olyannyira, hogy ez a válasz akár nyolc hónap múlva is érzékelhető. Elárulták, hogy bár a fertőződés után folyamatosan csökken ugyan az antitestek száma, de ez nem azt jelenti, hogy a védettség is megszűnik.
Az ellenanyag még hónapokkal a fertőződés után is kimutatható a gyógyult betegek vérében, ez az ellenanyag pedig azonnal aktiválódik, ha esetleg újra találkozik a vírussal a szervezet, és ha a nyolc hónapon belül nem is gátolja meg, minden esetre jóval a súlyos tünetekkel járó fertőzéstől megvéd.
A kutatók azonban figyelmeztettek, hogy számolnunk kell azzal is, hogy az immunválasz minden ember esetében más, így a gyengébb vagy éppen legyengültebb immunrendszerű emberek esetében jelentkezhet az akár súlyosabb tünetekkel is járó visszafertőződés.
Ám bárhogy is termelődik ellenanyag, és bármilyenek is lennének az újrafertőződéskor a tünetek, abban megegyeznek a szakemberek, hogy jelenlegi tudásunk szerint a vakcina a legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás a koronavírus ellen.