December végén elindult hazánkban is a COVID-19 végét jelentő oltásprogram. Azóta sajnos rémhírek is kezdtek el terjengeni a vakcinával kapcsolatban. Az egyik – tévesen – azt állítja, hogy az ellenszer meddőséget okozhat. Szakember magyarázza el, miért badarság mindez.
Forrás: Getty Images
Felröppent a rémhír, hogy a COVID-19 elleni védőoltás esetleg meddőséget okozhat. Néhányan azt terjesztik, hogy kapcsolat lehet a vakcináció és a megtermékenyített petesejt beágyazódása között. Mivel a kérdés sokakat foglalkoztat, Facebook-bejegyzésében most dr. Zádori János szülész-nőgyógyász szakorvos, a Szegedi Kaáli Intézet orvosigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba, hangsúlyozva: nem kell félni a vakcinától, ami egész biztosan nem okoz meddőséget.
A placenta beágyazódását segítő egyik fehérje szerkezetében valamelyest – de csak nagyon minimálisan – hasonlít a COVID-19 megbetegedésért felelős SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjére. Ez a hasonlóság azonban olyan minimális – magyarázza a szakember – hogy nincs ok aggodalomra.
– Ez a hasonlóság olyan csekély mértékű, hogy igazán komoly jelentősége nem lehet.
Minden mértékadó tudományos forrás azon az állásponton van, hogy az oltással kiváltott immunreakció nem fog átfedést mutatni a syncytin fehérjével – olvasható a bejyegzésben.
Logikus érv a pánikkeltés ellen, hogy a vírus tüskefehérje akkor is megjelenik a szervezetben és akkor is képződik ellenanyag ellene, ha átesünk a fertőzésen
– teszi hozzá a professzor.
– Ilyen ellenanyagok tehát akkor is jelen lesznek a szervezetben, ha a fertőzést nem előzzük meg a védőoltással (ráadásul, a fertőzés során a szervezetnek még a kórokozóval is meg kell harcolnia).
Azaz bizonyossággal kijelenthető: kacsa a hír, hogy meddőséget okozna a koronavírus-vakcina, így azok is nyugodtan jelentkezhetnek az oltásért, akik családalapításra készülnek a jövőben.