A társas kapcsolatok hiánya, a közös időtöltéstől való megvonás súlyos, depresszív tünetekhez vezethet, ami ellen tenni kell!
Forrás: Shutterstock
Szomorú adatokat közölt a The New York Times: a dél-nevadai Clark megyében 2020 szeptemberéig 18 fiatalkorú lett öngyilkos, a legfiatalabb közülük 9 éves volt. Egy évvel korábban egész évben 9 kiskorú vetett véget önkezével az életének. Ebből is látszik, hogy valami történt, valami súlyos dolog történik.
A cikk szerzője szerint mindez a koronavírus-járványra, illetve az amiatti lezárásokra, a társas kapcsolatok hiányára is visszavezethető. Nem kérdés, gyerek-, főleg kamaszkorban különösen fontos a kortársakkal, a barátokkal való kapcsolat, még ha a szülőknek ez sokszor nem is tetszik. Itt osztják meg a gondolataikat, lesznek szerelmesek vagy éppen csalódnak, játszanak, nevetnek. És könnyen megérthető az is, hogy lesz pillanatok alatt ekkora probléma, ha a távoktatás és a szórakozóhelyek, edzőtermek bezárásával ez egyik pillanatról a másikra megszűnik.
– Fontos leszögezni, hogy az öngyilkossági késztetés soha nem egyik napról a másikra alakul ki, az egy depresszív folyamat utolsó fázisa. Az egyik ilyen tényezője lehet a serdülőkorra amúgy is jellemző krízis és identitászavar, énkeresés, ami egy természetes fejlődési krízis.
Egy érzelmi hullámvasút, önmagában is egy nehéz időszak. Szemben állnak magukkal és az egész világgal – kezdte Makai Gábor pszichológus.
A korlátozások és az ingerszegény környezet pedig csak tovább erősíti a depresszió valószínűségét. Az, hogy egy kamasz nem tud kapcsolódni másokhoz, feszültséget és befelé fordulást eredményez, ami belobbanthatja a depressziót.
– Sokan érzik úgy, amiatt is, hogy nem tudnak találkozni a kortársakkal, hogy ők nem is fontosak senkinek, nem kellenek, nem szerethetőek. Az, hogy nincs jövőkép, kilátástalanságot is szül. Ez egy lejtő, egy lefelé vezető spirál, amiben egyre jobban beszűkül a tudat, és a végén már teljesen elvész a racionális gondolkodás. Nem látja a kiutat, csak a problémát – folytatta a szakértő, aki azt mondja, azon tinik körében, akik a járvány ideje alatt lettek öngyilkosok, feltételezhető, hogy már korábban is lelki ba-jaik voltak. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a szülők is feszültek most, hiszen féltik az állásukat és megélhetésüket.
– Mégis azt kell mondjam, bármekkora is a családban a probléma, nem szabad, hogy egy szülő türelmetlen és ideges legyen. Nem erőszakosan, de álljon a gyerek mellett. Meg kell érteni, hogy a korábbi, személyes kapcsolatokat most nem lehet megélni, csak helyettesíteni lehet, és megoldóstratégiákat kell kialakítani. Az online tér erre kiváló, és el kell fogadni, hogy ez a korosztály igenis szeret és tud teljes értékű kapcsolatokat kialakítani itt is. A cél, hogy legyen kapcsolódásuk, és az bármilyen formában történik, már jó
– mondta.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja (mobilról is) a 116-123-as, ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel az ongyilkossagmegelozes.hu-t