A Vuhani Virológiai Intézet kutatói évekkel a járvány kirobbanása előtt nem sokat adtak a biztonságra, már ami a temérdek vírust hordozó denevérek kezelését illeti.
Egy 2017-ben készült videót kapott fel ismét az internet, amelyben Vuhan városának virológiai intézetének munkáit mutatja be a kínai állami televízió. Mint ismert, a COVID-19 névre keresztelt világméretű koronavírus-járvány Vuhanból indult, ennek fényében kissé felkavaró nézni az alábbi képsorokat.
A két évvel ezelőtti felvételeken Si Csenglit is látni, ő az a kínai tudós, akinek a fő kutatási területei éppen azok a deneverék, melyekből a jelenlegi ismeretek szerint átterjedt az emberre a világjárványt okozó vírus. Si egyébként 2019 januárjában arra figyelmeztetett, hogy a 2003-as SARS-járványhoz hasonló kitörések várhatók a közeljövőben.
A Denevérnőnek is nevezett kutatót és társait a videóban akár koronavírusokat is hordozó denevérek harapják meg, ám például az asszonyt ez láthatóan nem idegesíti túlságosan.
Bár utólag könnyű persze okoskodni, de annyit azért kijelenthetünk, hogy a kínai kutatók nem vitték túlzásba a védekezést, miközben a potenciális betegséghordozó denevérekkel dolgoztak. Előfordult, hogy kesztyű nélkül, puszta kézzel fogják meg az állatokat, és bár többen védőöltözetet viseltek, néhányan ezzel sem fáradtak, és sima rövid ujjú pólóban ténykedtek.
A laborban pedig két kutató miközben éppen három, élő vírus mintáit gyűjti be, úgy beszélget a tévéstábbal, hogy még maszk sincs rajtuk a labormunka közben.
Egy másik szakember a denevérharapást ahhoz hasonlítja, mintha megszúrnák egy injekciós tűvel, és még meg is mutatja a harapás jó láthatóan egyre csak duzzadó helyét is.
Si Csengli egyébként egy korábbi interjújában azt nyilatkozta, hogy nem olyan veszélyes a munkájuk, mint amilyennek azt nagyon sokan hiszik, ugyanakkor az is igaz, hogy sok-sok évvel korábban az általa vezetett csapat még arról beszélt, hogy a denevér nagyon csekély eséllyel fertőzhetnek meg halálos vírussal embereket.