Akadnak helyek, létesítmények, amelyekről nem sokat tudunk. Nincs ezen mit csodálkozni, mert sokszor a meglétüket sem szívesen ismerik el. Vagy annyit ködösítettek a funkciójukkal kapcsolatban, hogy az összeesküvés-elmélet-gyártók kedvelt célpontjaivá váltak. Most „lerántjuk a leplet” néhányukról.
Forrás: AFP
Las Vegastól 133 kilométerre, a Groom-tó déli partján található ez a titkos katonai bázis, amelyről számos összeesküvés-elmélet született már. A legismertebb, hogy egy lezuhant repülő csészealjat rejtegetnek. A hivatalos álláspont szerint – habár a hely létezését sem szívesen ismerték el – kísérleti repülőgépeket és fegyvereket fejlesztenek és tesztelnek itt.
A bunkert 120 méter mélyen egy homokkőhegy gyomrában hozták létre, hogy egy esetleges globális katasztrófa esetén a –18 fokon tárolt több millió élelmiszernövény magját akár évszázadokon keresztül megőrizhessék. Természetesen nem látogatható.
A KGB építtette, és a város kulcsfontosságú stratégiai pontjait köti össze, mint a Kreml, a Nemzetbiztonsági Hivatal, a vnukovói reptér vagy Sztálin egykori dácsája. Egy esetleges atomcsapás esetén ezen keresztül menekültek volna az állami vezetők. A létezését sosem erősítették meg hivatalosan.
A 441 négyzetkilométeren fekvő, bevehetetlennek tartott katonai erődítményben őriztek nemesfémet – az Egyesült Államok aranykészletének jelentős részét –, történelmi dokumentumokat és fontos ereklyéket. Többek között a magyar Szent Korona is megfordult itt. Ma a katonaság HR-részlege és toborzó parancsnoksága is itt található.
Egy hatalmas kiterjedésű létesítmény az Ural-hegységben. Máig nem tudni a pontos funkcióját, de feltételezhetően nukleáris rakétaközpont volt. Az oroszok annyit ismertek el, hogy az ország kincseit, élelmiszernövényeinek magjait őrzik itt, illetve van számos bunker, amelyet hajdanán a politikai vezetőknek tartottak fenn világégés esetére. Máig elzárt terület.
85 kilométernyi polcrendszer, tele történelmi eseményeket, esetenként súlyosnak ítélt eseteket dokumentáló iratokkal a 8. századtól napjainkig. Csak a kivételezettek léphetnek be, de elvileg kikérhetők bizonyos anyagok.
A brit katonai bázis kémközpont volt a hidegháború idején. Ma is elsősorban terrorelhárítással, hírszerzéssel, lehallgatással, kódfejtéssel, megfigyeléssel és a drogkereskedelem felszámolásával foglalkoznak a falai között. Ehhez minden eszköz adott, az átfogó műholdrendszert irányító központtól a rakétaelhárító állomásig.