Aktuális

Új jótállási szabályok – Idén több fontos változás is lesz

Bors

Létrehozva: 2021.01.07.

Az idei évtől több ponton lényegesen megváltoztak az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás szabályai. Változott az időtartam, bevezették az elektronikus jótállási jegyet, pontosították a kijavításra/kicserélésre előírt időtartamot. Lássuk a részleteket!

Több idő van visszavinni

A jótállás időtartamát az eddigi kötelező 1 év helyett 1, 2, 3 évben határozzák meg az eladási ár függvényében:

A 10 000 forintot elérő, de 100 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén egy év,

100 000 forintot meghaladó, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év,

250 000 forint eladási ár felett három év.

Számít a használat kezdete

Újdonság, hogy ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított hat hónapon túl helyezteti üzembe, akkor a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja. A fogyasztási cikk kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

Szükséges az aláírás

A jótállási jegyen most már fel kell tüntetni a vállalkozás bélyegzőlenyomatát és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírását, elektronikus dokumentumon való átadás esetén az elektronikus aláírást is.

Bővül a kötelező jótállás alá eső termékek köre

10 000 forint eladási ár fölött:

- nyílászárók
- árnyékolástechnikai eszközök
- kaputelefon, riasztóberendezés, kamerás megfigyelőrendszer
- garázskapu és egyéb kapumeghajtás, -vezérlés
- zuhanykabin, kád, csaptelep
- napkollektor, napelemrendszerek
- játék hoverboard, játék elektromos roller, játék drón
- külön jogszabályban nyílt kategóriába sorolt drónok

Bármikor letölthető gépünkre az e-jegy

Lehetőség van arra, hogy a vállalkozás a jótállási jegyet elektronikus úton is átadhassa a fogyasztó részére. Az így átadott számla jótállási jegyként akkor fogadható el, ha tartalma megfelel a rendelet jótállási jegyre vonatkozó előírásainak is. A vállalkozás a jótállási jegy elektronikus úton való átadására legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon köteles. Ha a vállalkozás a jótállási jegyet elektronikus dokumentumként nem közvetlen megküldéssel adja át, hanem letöltést biztosító elérési cím formájában bocsátja a fogyasztó rendelkezésére, akkor az elektronikus jótállási jegy letölthetőségét a jótállási idő végéig nem szüntetheti meg, a letöltési cím elérhetőségét biztosítania kell. Vita esetén az elektronikus úton való teljesítést a vállalkozás köteles bizonyítani.

Nem kell a csomagolás

A jótállásból eredő jogok érvényesíthetőségének nem tehető feltételévé a fogyasztási cikk felbontott csomagolásának a fogyasztó általi visszaszolgáltatása, vagyis nem kell megőrizni a csomagolást.

Bárhová visszaviheti

Január 1-jétől a fogyasztó a kijavítás iránti igényét választása szerint a vállalkozás székhelyén, bármely telephelyén, fiók­telepén és a vállalkozás által a jótállási je­gyen feltüntetett javítószolgálatnál közvetlenül is érvényesítheti.

Miben más a szavatosság?

Ha valami kifogásunk keletkezett a megvásárolt termékkel, akkor szavatossági vagy jótállási igényünket érvényesíthetjük. Mindkettőnél ugyanazok lehetnek az elvárásaink: ingyenes javítás, csere, a vételár csökkentése, visszatérítése vagy akár elállás a szerződéstől. A kettő közötti különbség, hogy az eladó mennyi ideig köteles helytállni, és kit terhel a bizonyítási kötelezettség. A vásárlónak a jótállás kedvezőbb a szavatosságnál, mert a jótállási idő alatt nem neki kell bizonyítania, hogy nem tehet a meghibásodásról. Ilyenkor ez a kereskedőre hárul. A szavatosságnál ez csak a vásárlást követő hat hónapon belül van így, utána megfordul a bizonyítás feladata.

Jogszabály határozza meg, hogy melyek azok a tartós fogyasztási cikkek, amelyekre kötelező jótállást vállalni. Amennyiben nincs a termékre jótállás, akkor a szavatossági jogokat lehet érvényesíteni.

Visszajárhat a pénz

Ha a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk első alkalommal történő javítása során a vállalkozás megállapítja, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, akkor a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a fogyasztó által be­mutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton feltünte­tett vé­telárat nyolc napon be­lül a fogyasztó részére visszatéríteni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek