Aktuális

100 százalék os védelmet ad a Szputny ik a második dóz is után

Bors

Létrehozva: 2021.02.04.

Bizonyítottan hatékony és biztonságos az orosz oltóanyag – erről ír az egyik rangos nemzetközi tudományos szaklap, de ugyanerre az eredményre jutottak a magyar virológusok is.

100 százalék os védelmet ad a Szputny ik a második dóz is után

Megjelentek a Lancet tudományos folyóiratban az orosz Szputnyik V vakcina klinikai hármas vizsgálati eredményei, melyekről Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szent­ágothai János Kutatóközpont virológusa írt a közösségi oldalán.

A vakcina a kiút a járványból

Kemenesi Gábor szerint megnyugtató, hogy a vakcinák palettája egy újabb taggal bővült. A virológus véleménye szerint a most közölt adatok tudományos szemmel egy, az eddigiekhez hasonlóan jó profilú vakcina képét festik.

A gyártási folyamatok megbízhatóságát és a készítmény minőségének folyamatos biztosítását pedig a gyógyszerhatósági ellenőrzés és engedélyezés hivatott ellenőrizni és garantálni. Semmi kétség, hogy az egyetlen kiút a járványból továbbra is a vakcinákon keresztül vezet.

Így működik az orosz oltóanyag

Az orosz vektorvakcina két eltérő emberi adenovírust használ fel a két dózis során 21 nap különbséggel. Mindkét vektorvírus a SARS-CoV-2 tüskefehérje genetikai kódját „csempészi” a szervezetbe, ahol az kiváltja a védelmet szolgáló immunválaszt és kialakítja az immunmemóriát. Kemenesi szerint mint más vektortechnológián alapuló vakcinánál is, itt is kialakul némi immunválasz magára a bejuttatást végző vektorvírusra, ennek tompítására kétféle adenovírus kerül felhasználásra.

A vizsgálatot 18 év feletti felnőtteken végezték, minden esetben kizárták az előzetes fertőzést. Összesen 16 501 ember kapott vakcinakészítményt és 5476 ember placebót.

A hatékonysága 91,6%-ot mutat.

Az oltottak körében az antitestek megjelenése 98%-ban volt jelen 42 nappal az immunizálás megkezdését követően. A vakcina az első dózist követően 15 nappal mutat mérhető védelmet. 15 és 21 nap között a hatékonyság 73,6%, a második dózist követően pedig 100%.

Kis fejfájással járhat

Az orosz vakcinánál a leggyakoribb oltási reakciók az influenzaszerű tünetek, az oltási hely reakciója, fejfájás és gyengeség. 60 év felett a vakcinált csoportban az influenzaszerű tünetek 15,2%-ban, az oltási helyhez köthető reakciók 5,4%-ban, míg az általános gyengeség 2,5%-ban jelentkeztek, mind leggyakoribb enyhe mellékhatások. Érezteti a hatását a brit mutáció Dr. Rusvai Miklós szerint a járványügyi adatokban jelenleg megtorpanás észlelhető.

– A legfrissebb adatok szerint az új fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma stagnál, enyhén emelkedik, a lélegeztetőgépen lévők száma enyhén emelkedő, és a halottak száma csökken. Ez pontosan ebben a sorrendben szokott bekövetkezni, amikor egy járványban új impulzus érzékelteti a hatását. Könnyen lehet, hogy ezek az adatok az angol mutáció hazai terjedésének a következményei – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor, aki szerint ez a mutáció valószínűleg kiszorítja az eredeti változatot.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek