Lenyűgöző látványt nyújt a Tisza-tavi Ökocentrum boltíves, óriásakváriuma, ahol úgy érezhetjük magunkat, mintha együtt úszkálnánk a dínókkal egyidős vizákkal és tokhalakkal.
Forrás: Knap Zoltan
A fővárosi Tropicariuméhoz hasonló hatalmas akváriumokon keresztül csodáltuk meg a kopoltyúsokat a Tisza-tavi Ökocentrumban. Cápák és ráják helyett azonban itt olyan magyar őshonos halfajtákkal ismerkedhettünk, mint a viza, a süllő vagy a szürkeharcsa. Utóbbi kettő ugyan sűrűn előfordul a hazai vizekben, mégsem ismerjük igazán őket.
A hely népszerűségét ennek is köszönheti, mármint hogy testközelből csodálhatjuk a halakat. No és persze a boltíves akváriumnak, amelyben tényleg úgy érezhetjük magunkat, akár egy búvár, amikor a fejünk fölött elúszik egy-egy hatalmas viza vagy vágótok.
– Magyarország legújabb állatkertje vagyunk, és látogatottság tekintetében már a negyedikek. Két évvel ezelőtt értük el a csúcsot, akkor egy év alatt 240 ezren voltak, nyolcvanszor annyian, mint ahányan Poroszlón laknak – mesélte a Vasárnapi Borsnak Kiss János, a Tisza-tavi Ökocentrum ügyvezető igazgatója, aki hozzátette: az édesvízű medencéik mérete európai viszonylatban is egyedülálló. Az övéken kívül csak Horvátországban található hasonló létesítmény, ám az jóval kisebb.
Nemcsak a halak szerelmeseinek nyújt azonban kikapcsolódást a létesítmény, az óriási birtokon ritka vízimadarakkal, haszonállatokkal is találkozhatnak a látogatók, akik akár hajókiránduláson is részt vehetnek, hogy a Tisza-tó gazdag élővilágát szemügyre vegyék. De motorcsónakos túrákra is indulhatnak, ahol navigációs rendszer segítségével csak a családjukkal járhatják be a természetvédelmi területeket.
– Utóbbi óriási népszerűségre tett szert a koronavírus-járvány idején. Tavaly nyolcszáz órával többet használták a motorcsónakokat, mint egy évvel korábban – tette hozzá az ügyvezető, aki nemcsak nekünk, hanem a látogatóknak is szívesen mesél érdekességeket. – Szinte minden időmet az Ökocentrumban töltöm. Szeretek beszélgetni az ideérkezőkkel. Jó látni, ahogy rácsodálkoznak arra, hogy például a viza a dínókkal egyidős, vagy akár több mázsásra is megnőhet.
Persze, ilyenkor „álruhát” öltök, ha kérdezik, honnan tudok ennyi mindent a halakról, csak annyit mondok: itt dolgozom.
Bár majd hatvan különböző halfaj fedezhető itt fel, a végső cél az lenne, hogy az összeset bemutassák, ehhez azonban jelentős beruházásra van szükség, mivel például a dunai galócának speciális, gyors folyású, hideg vízű akváriumra van szüksége ahhoz, hogy életben maradjon.
– A terület megvan hozzá és a tervrajzok is elkészültek, már csak az anyagi forrás, ami körülbelül egymilliárd forint, hiányzik hozzá. De ez a jövő zenéje. Egyelőre szeretnénk, ha újra látogatókkal telne meg a létesítmény – fogalmazott Kiss.
Az Ökocentrumban ugyanis jelenleg síri csend honol, a dolgozók léptein és a halak csobbanásán kívül csak a macskák nyávogását lehet hallani, amelyek a rendre ügyelnek.
Mivel körülöttünk nádasok vannak, ezért a rágcsálóktól védeni kell a területet. Erre tökéletes megoldás ez a négy-öt cica, amelyeknek köszönhetően nem mernek bejönni az egerek.
Fontos munkát végeznek, ezért teljes értékű dolgozónak tekintjük őket – zárta.
Különleges, exkluzív programot is kínál a létesítmény: romantikus vacsorán vehetünk részt a párunkkal a gyönyörű látványt nyújtó boltíves akváriumban. A meghittség garantált, hiszen ilyenkor rajtunk kívül csak a kiszolgáló személyzet – na és jó néhány néma hal – tartózkodik a létesítményben.