Aktuális

A koronavírus-vakcina először a halálozások számát szorítja majd vissza

Bors

Létrehozva: 2021.02.18.

A Dél-pesti Centrumkórház infektológusa szerint az esetszám növekedéshez a brit mutánsnak lehet köze. Azokban az országokban, ahol jelen van, jól láthatóan növekszik a fertőzöttek száma. 

Forrás: MTI

Szlávik János az Inforádió Aréna című műsorában fejtette ki: Magyarországon még nem kapott annyi ember oltást, hogy ki lehessen jelenteni, hogy csökkenni fog a fertőzések száma. 

Kiemelte, hogy egyelőre továbbra is nagyon kell vigyázni az idősekre. A főorvos szerint egészen biztos, hogy az első oltáshullám után láthatóan csökken majd a halálozások száma, ezzel szemben a fertőzések számában eleinte még nem vár visszaesést, hisz a fiataloknál még nem olyan magas az oltási hajlandóság.

A vírus állandóan változik, de az még nem változott, hogy túlnyomórészt az idősek kerülnek kórházba – mondta Dr. Szlávik, aki szerint még mindig nem lehet előre megmondani, hogy kinél mennyire lesz súlyos a betegség lefolyása. Az oltások beadása és felgyorsítása azért is fontos, mert abban a körben a mutációk sem tudnak terjedni. 

Vakcina van, gyógyszer még nem igazán

A főorvos azt is elmondta, hogy a koronavírus betegség gyógyításában egyelőre gyengén áll a világ.

Jelenleg aránylag kevés olyan gyógyszer van, amellyel nagyon hatékonyan lehet gyógyítani a betegeket.Hozzáfűzte azonban: mind a gyógyszergyártók, mind a vakcinagyártók követik a vírus változásait. Szlávik János rávilágított: attól még, hogy terjednek a mutációk, továbbra is működnek a védekezési módszerek.

– Zárt térben, maszk nélkül sok embert fertőzhet meg, de rendes védekezés esetén sokkal kisebb az esély a megfertőződésre – magyarázta, kiemelve, hogy a sűrű szellőztetés nagyon jó védekezési technika.

Még mindig nem lehet tudni, mennyire terjed a vírus a tárgyak közvetítésével, így a védekezés során továbbra is érdemes ennek a kockázatát is figyelembe venni.

Így reagáltak a második dózisra

Az infektológus főorvos és kollégái a koronavírus elleni vakcina második dózisának beadása után erősebb tüneteket tapasztaltak. Volt olyan, akinek jobban fájt a keze, vagy éjszaka izzadt, esetleg hőemelkedése volt. Az mRNS-vakcinák sajátossága, hogy a második oltás kicsit kellemetlenebb az elsőnél.

Kijelentette, hogy a jelenlegi tudás szerint az oltás után 6-8 hónapig véd az oltóanyag, de akár a kétéves védettség is elképzelhető.

A férfiak nemzőképességére is hat a vírus

A főorvos továbbá megemlítette, hogy a tapasztalatok alapján csökkent a spermiumok száma a koronavíruson átesett férfiaknál.

– A vizsgálatok folyamatosan zajlanak, hogy minél többet tudjunk a hosszú lefolyású koronavírus-fertőzésről, a tünetek enyhítéséről – zárta a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa.

Ez is érdekelheti!

Ez a jövő: Vírusölő üléshuzatot tesztelnek a tömegközlekedéshez

Operatív törzs: már ötféle oltóanyag áll rendelkezésre Magyarországon

Kötelezővé teheti a munkaadó a COVID-19 elleni védőoltást? Íme, a válasz

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek