A koronavírus második hulláma újra fellángolni látszik, amiért nagy valószínűséggel az angol mutáns okolható. Sok múlik most a vakcinázás ütemén, a korlátozó intézkedések fenntartásán és a lakosság fegyelmezettségén.
A második hullám ugyan még véget sem ért, a járványügyi adatok azt mutatják, a koronavírus-járvány újabb fellángolása fenyeget. Dr. Rusvai Miklós virológus professzor szerint, bár a következő hetekben emelkedő tendenciát fognak mutatni a járványügyi adatok, a lakosság immunizálásával és a korlátozásokkal elkerülhető egy újabb járványcsúcs.
– Az elmúlt időszakban stagnálnak vagy emelkednek a járványügyi adatok. Az, hogy milyen magasra fut fel a görbe, azon múlik, hogy milyen ütemben halad a vakcinázás, és megmaradnak-e a szigorú járványügyi korlátozások – magyarázta dr. Rusvai.
– A következő napokban meg kell barátkozni azzal a gondolattal, hogy a kedvező folyamat megtorpant, sőt a visszájára fordult. Jelenleg valamennyi járványtani adat stagnál, vagy elindult fölfelé. Az emelkedés ugyan nem drasztikus, de tendenciózus. Már múlt héten emelkedett Debrecenben és Nyíregyházán a szennyvízmintákban az új koronavírus örökítőanyagának koncentrációja, ezen a héten pedig Budapesten, Győrben, Miskolcon és Székesfehérváron is emelkedést mutattak ki a szakemberek. Ez alapján elmondhatjuk, hogy nagy valószínűséggel az emelkedés országos szinten tapasztalható lesz – mutatott rá a virológus, aki úgy véli, a statisztikai adatok romlásáért az angol mutáns okolható.
– Mivel egészségügyi szempontból lényegtelen, ki melyik variánssal fertőződik, nem végeznek minden fertőzött esetében erre kimutatást. Az azonban biztos, hogy lényegesen nagyobb számban mutatták már ki, mint decemberben, és vélhetően ez a szám a következő hetekben tovább emelkedik majd, míg végül az angol mutáns kiszorítja majd az eredeti variánst. Bebizonyosodott, hogy elhamarkodott lett volna a lazítás. Most sokkal jobban kellene aggódni, így csak kicsit össze kell húzni magunkat, és továbbra is bízni a vakcinázásban – taglalta a szakember.
Folyamatosan zajlik a vakcinázás. Már nem csak a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcina alkalmazása zajlik, megkezdődött a Szputnyik V és az AstraZeneca vakcinák felhasználása is.
– A jelenleg négy használatban lévő vakcina mellett ott van még a kínai Sinopharm, amely ugyan még nem érkezett meg nagy mennyiségben, már van veszélyhelyzeti engedélye Magyarországon. Ezenkívül a Novavax és a Johnson & Johnson dokumentációi is az Európai Gyógyszerügynökség előtt állnak, már csak a határozatra várunk.
Azt gondolom, mindkettő meg fogja kapni az engedélyt, erről reményeim szerint február végéig megszületik a döntés
– sorolta a lehetőségeket a virológus, aki szerint bármelyik vakcina jobb, mint a koronavírus-betegség.
– Biztos vagyok benne, hogy a tél vége, tavasz eleje még járványügyi szempontból hasonló mederben zajlik, mint most. A kérdés csak az, mit hoz a tavasz, milyen nyitásokra számíthatunk. A mostani emelkedő tendencia mindenképpen azt bizonyítja, hogy azoknak volt igazuk, akik a korlátozások március elsejéig tartó meghosszabbítása mellett döntöttek.
Köztudott, hogy gyerekek, kismamák, szoptatós anyukák és krónikus betegek nem szerepelnek az oltásra ajánlott csoportok között, ám a virológus szerint ezekkel a kitételekkel csak a gyártó cégek biztosítják be magukat.
– Csak azért nem ajánlják, mert még nem tesztelték megfelelő számban ezekben a csoportokban, ám nagy valószínûséggel, ahogy a krónikus betegeknél sem, náluk sem okozna problémát. A kismamák és a gyerekek egyébként sem tartoznak rizikófaktorba, így, ha ajánlott lenne számukra az oltás, akkor sem kerülnének még sorra jó darabig.
A kismamák általában egészséges nők, ráadásul a magzatra sem veszélyes a vírus – zárta dr. Rusvai.