A Dózsa György úti ámokfutó hiába próbált gyámság alá kerülni.
Forrás: Bors
Az InfoRádió információi szerint egy M. Richárdhoz nagyon közel álló nő kezdeményezte a VIII. Kerületi Kormányhivatal Gyámügyi Osztályán a férfi gondnokság alá helyezését. M. Richárddal szemben több büntetőügyben is eljárás folyik, nyomoznak ellene szabálysértés és bűncselekmény miatt is.
Annak, hogy valakit felnőttként gondnokság alá helyezzenek, fontos kritériumai vannak
– mondta az InfoRádiónak Surdy Miklós nyugalmazott büntetőbíró, ügyvéd.
– Ha a hozzátartozók vagy az arra jogosult személyek vagy bárki más jelzi, hogy az illetőről alaposan feltehető, hogy gondnokság alá helyezése szükséges, akkor természetesen megkeresheti a gyámhivatalt, de a gyámhivatalnak meg kell győződnie arról, hogy valóban indokolja-e a gyámság alá vételt az illető állapota. Ezt az eljárást maga az érintett is megindíthatja – ecsetelte Surdy Miklós.
M. Richárdot tavaly szeptemberben a bíróság első fokon bűnösnek mondta ki a 2017-ben a Dózsa György úton történt, két ember halálát követelő gázolás miatt. Ebben az eljárásban bírálták el azt is, hogy korábban megvert egy kerékpárost.
A halálos közúti baleset gondatlan okozásáért, illetve garázdaságért és testi sértésért halmazati büntetésként 4 év, fogházban letöltendő szabadságvesztésre ítélték, és véglegesen eltiltották a járművezetéstől.
Emellett van egy hivatali vesztegetéses ügye, amelyben azzal gyanúsítják, hogy 900 ezer forintot fizetett azért, hogy visszakapja a jogosítványát, illetve hogy a Dózsa György úti baleset ügyét megússza. Legutóbb szilveszterkor egy budapesti étteremben a korlátozások ellenére bulit szervezett, ahol kábítószerezett is, emiatt jelenleg is nyomoznak ellene.
Ha valaki gondnokság hatálya alatt áll, akkor akár meg is úszhatja a felelősségre vonást
- mondta az InfoRádiónak az egykori büntetőbíró.
– A büntetőeljárásban a beszámíthatóság megléte, korlátozottsága vagy hiánya döntő jelentőségű. Amikor elbírálják valakinek a cselekményét, gondnokság alá kerül, és még a beszámítási képességét is kizárják, akkor nem büntethető, meg kell szüntetni ellene az eljárást. Ha a képesség korlátozott, akkor ez nyomatékos enyhítő körülmény az eljárás során.
Az érintett gyámügyi osztály az InfoRádiónak azt válaszolta, hogy a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény rendelkezései szerint a gyámügyi eljárások, köztük a gondnoksági ügyek nem nyilvánosak.
A rádió azonban megbízható forrásból megtudta, hogy elutasították M. Richárd gondnokság alá helyezését kérelmező eljárást, így annak már azelőtt vége lett, hogy a gyámhivatal érdemben elkezdte volna vizsgálni az ügyet.