Ön is az emberiség azon része közé tartozik, akiknek nincs ilyen izom a kezében? Egy gyors kísérlettel kiderül.
Forrás: Pixabay
Tegye le a kezét tenyérrel felfelé egy sík felületre. Érintse meg a hüvelykujját a kisujjával, majd emelje meg a kézfejét. Most pedig vessen egy pillantást a csuklójára!
Lát közepén egy megfeszült izmot vagy inat?
Ha igen, akkor az emberiség azon többsége közé tartozik, akiknél még jelen van az úgynevezett palmaris longus, vagyis a hosszú tenyérizom. Ha nem lát ott semmit, akkor viszont abba a 14-15%-ba, akiknél ez már nem fejlődött ki.
Miért érdekes ez? A válasz az ember evolúciós fejlődésében rejlik.
A hosszú tenyérizom rengeteg majomfajtában megtalálható: főként azokban, amelyek csimpaszkodásra is használják a kezeiket. Ez azt jelenti, hogy az embereknél ennek már nincs igazán haszna.
Az emberi evolúció fejlődése során egyre több haszna lett a hüvelykujjnak, ezáltal a kézben található oldalsó izomcsoportnak, így a hosszú tenyérizom csökevényesedésnek indult – írja a LadBible.
A jó hír, hogy a marokerőre egyáltalán nincs hatással ennek az izomnak a megléte, így valójában annak sincs jelentősége, hogy az kifejlődött, vagy sem.
Világszerte egyébként jelentősen különbözőek azok az emberek, akiknek már nem fejlődött ki a hosszú tenyérizom: nincs tehát hatással rá a lakóhely és az etnikai hovatartozás sem. Sőt! Olyan is előfordul, hogy csak részben fejlődik ki, vagy más az alakja.