Aktuális

Nem árt felkészülni: gombafertőzés okozhatja a következő pusztító világjárványt?

Bors

Létrehozva: 2021.02.02.

Az USA járványügyi hatóságának (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) vezető tudósai azt állítják, hogy ha az emberiség nem vigyáz, akkor a nem is olyan távoli jövőben újabb világméretű járvánnyal kell majd szembenéznie, ami ismét milliók életét követelheti.

Forrás: AFP

Az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok veszélyeiről már sokan és sokfélét írtak, ám van egy hozzájuk hasonló, sokkal kevésbé ismert, a világ egészségügyi helyzetére hasonló nagyságrendű kockázatot hordozó kórokozócsoport:

a gombaölő szereknek ellenálló gombák.

A candida auris nevű gomba okozta fertőzések nem számítanak újnak, hiszen a kórokozót először 2009-ben mutatták ki egy japán páciens fülében. Akkor nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, hiszen a candidákat általában könnyen ki lehet iktatni széles körben használt gombaölő szerekkel.

A candida auris azonban egy sokkal agresszívebb gombafajta és egy brit kórházban korábban hiába permetezték egy hétig hidrogén-peroxidos párával azt a területet, ahol korábban egy fertőzött beteget kezeltek, a candida aurist nem sikerült kiirtani. A gomba okozta fertőzésről már Venezuelából, Spanyolországból, Dél-Afrikából, Indiából és Pakisztánból is érkeztek jelentések, de a betegség egyelőre Magyarországon hivatalosan még nem bukkant fel.

Ez az élesztőgomba normál körülmények között ártalmatlan, a bőrön és a nyálkahártyán található meg, ám a gyógyszereknek ellenálló változata több mint veszélyes.

ezek a gombák ráadásul szinte SZÓ SZERINT A SEMMIBŐL TŰNTEK FEL, még A SZAKÉRTŐK SEM TUDJÁK MEGMONDANI, pontosan HONNAN ÉRKEZTEK.

A CDC adatai szerint az esetek 90 százalékában a candida auris minimum egy gyógyszerrel szemben bizonyult ellenállónak, 30 százalékában pedig kettővel vagy még többel szemben. Raádásul a kórokozót rendkívül nehéz még azonosítani is, és a gyenge immunrendszerűekre különösen veszélyes, és magas a halálozási aránya is (30-60 százalék közötti), hiszen a fertőzöttek közel fele 90 napon belül meghal.

A kórházban kezelt, gyakran súlyos állapotú emberek esetében sokszor nem is könnyű megmondani, mi vezetett a halálukhoz. A tünetek – láz, fájdalmak, fáradság – eleinte nem tűnnek súlyosnak, de a fertőzés végül mégis legyőzi a szervezetet, így a CDC a candida aurist az azonnali veszélyt hordozó kórokozók közé sorolja.

A GOMBA TARTÓSAN KÉPES MEGTELEPEDNI A KÜLÖNBÖZŐ FELÜLETEKEN, ÍGY - KÜLÖNÖSEN KÓRHÁZAKBAN ÉS SZOCIÁLIS INTÉZMÉNYEKBEN - JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL TERJED EMBERRŐL EMBERRE.

Jacques Meis holland mikrobiológus szerint a fertőzés ellenállóképességét és súlyosságát annak köszönheti, hogy a mezőgazdaságban világszerte óriási mennyiségben használnak gombaölő szereket a termények rothadásának megakadályozására és mivel ezek a talajba is belekerülnek, óriási pusztítást végeznek a nem ellenálló gombák között, megnyitva az életteret a rezisztens változatok előtt.

Egy brit kormányzati tanulmány szerint ha továbbra is ilyen mértékben hagyatkozik az emberiség az antibiotikumokra és gombaölő szerekre,

2050-ben csak az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok évi 10 millió emberrel végeznek világszerte, 2 millióval többel, mint a rák.Forrás: Daily Star, G7

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek