Teát már több ezer éve isznak az emberek. A teacserje Ázsiában őshonos, és innen terjedt el az egész világon. A forró ital a teacserje szárított leveleiből vagy rügyeiből készült főzet, azonban más szárított gyógynövények és gyümölcsök főzetéből is készülnek teák. Az élettani hatásuk más és más, elkészítésüknél figyelni kell, hogy a számunkra kedvező anyagok benne maradjanak az italban.
Attól függően, hogy a leszedett tealeveleket hogyan dolgozzák fel, két alapvető típusról, a fekete és a zöld teáról beszélünk. Az előbbinél a feldolgozás során erjesztésnek vetik alá, míg az utóbbinál ez nem történik meg. A különféle teákat ez után keverhetik egymással, ízesíthetik illóolajokkal, adhatnak hozzá fűszereket is, hogy elnyerjék végső ízüket.
Erre a legalkalmasabb a száraz, hűvös, fénytől védett hely, egyébként megváltozhat az íze. Légmentes csomagolást alkalmazzunk. Ha ezt a szabályt betartjuk, akkor a szavatossági idő végéig a minőség nem fog változni. Erre a célra legalkalmasabb a fémdoboz, kerámia- vagy porcelánedény, de jó lehet a papírzacskó is.
Arra figyeljünk, hogy se kávéval, se fűszerekkel és más élelmiszerekkel se érintkezzen, mert átveszi az ízüket, illatukat. Hűtőbe se tegyük, mert átveszi a szagokat.
Érdemes ásvány- vagy forrásvizet használni, azért mert a csapvíz általában klóros, sok meszet és ásványi anyagokat tartalmazhat, és ez ronthatja az elkészült tea ízét. Ha ez mégsem áll a rendelkezésünkre, akkor csapvizet forraljunk legalább két percig. Ennyi idő alatt a klór eltávozhat, de alkalmas a szűrőbetéttel tisztított víz is.
Zöld tea: 70-80 fokos vízzel 1-3 percig
Fekete tea: 100 fokos vízzel 3-5 percig
Ízesített fekete tea: 100 fokos vízzel 2,5-3 percig
Gyümölcstea: 100 fokos vízzel minimum 5-8 percig
Gyógyteáknál változó, de általában 100 fokos vízzel 5 percig
A teák többségét forrázással készítjük, de van, amit áztatással és van, amit főzéssel. Sokan használnak a forrázáshoz teatojást, aminek az az előnye, hogy teafűdarabok nem kerülnek a vízbe, így elmaradhat az utólagos szűrés.
Figyelni kell arra, hogy a teatojást ne töltsük túlságosan tele, mert akkor a víz nem képes a szükséges mértékben érintkezni vele. Ebből a szempontból előnyös lehet a filteres csomagolás.
Kerüljük a fémedényt, a legjobb a porcelán, a kerámia vagy az üveg, és olyan edényt használjunk, amit másra nem. Mielőtt a készítéshez hozzákezdenénk, az edényt öblítsük át forró vízzel!
Figyeljünk arra, hogy milyen forró a víz, milyen hosszú ideig áztatjuk, és hogy mennyi vízhez mennyi tea az ideális mennyiség. Ha ezeket nem tartjuk be, akkor nem azt az ízt kapjuk, amit vártunk. Először mindig a teát helyezzük a csészébe, és arra kell ráönteni a megfelelő hőmérsékletű vizet. Ez igaz a filteres és a szálas teákra is.
Az elkészítési javaslatot a legtöbb tea csomagolásán feltüntetik, amit érdemes betartani. A túláztatott tea keserű lesz a kiáztatott cseranyag miatt. A szálas teákat a megfelelő áztatási idő után kell leszűrni. Áztatás közben néha kevergessük meg a vizet!