A koronavírus-járvány ideje alatt a felületek fertőtlenítése is nagy hangsúlyt kapott, ám most úgy tűnik, a betegség érintéssel történő átadásának esélye igen ritka.
Forrás: Pexels.com
Míg tavasszal a legtöbben szertartásszerűen estek át a megszokott óvintézkedéseken mielőtt otthonaikba léptek, ma már jóval kevesebben veszik ennyire komolyan az előírásokat. Mivel a vírusrészecskék a különböző felületeken eltérő ideig képesek életben maradni, a legtöbben inkább mindenüket lefertőtlenítették, ruháikat pedig azonnal a szennyesbe dobták.
Dr. Rusvai Miklós virológus professzor szerint, ezeket a rituálékat továbbra is érdemes betartani. A szakember azt állítja, a fertőzés elsődleges módja valóban a cseppfertőzés, azonban elméletileg megvan a lehetősége a felületekkel való megfertőződésnek is.
Az esetek több mint 95 százalékában a vírus belélegzéssel terjed, de megvan a lehetősége annak, hogy szájon vagy kötőhártyán keresztül valaki a szervezetébe juttatja a vírust különböző felületekről. Egyelőre bizonyítottan ilyen fertőzés még nem történt
– mutatott rá Dr. Rusvai Miklós virológus.
Ezzel együtt fontosnak tartom elmondani, hogy mivel az elméleti lehetősége nem kizárható, továbbra is mindenki tartsa be a korábban jól bevált előírásokat. Mosson gyakran kezet, ahol szükségét érzi viseljen kesztyűt és az otthonába bevitt tárgyakat fertőtlenítse le
– hangsúlyozta a professzor.
Hasonló eredményekre jutott Emmanuel Goldman mikrobiológus is, aki kezdetekben betartotta az előírásokat, sőt, már jóval korábban maszkban és kesztyűben vásárolt. Később azonban utánajárt, mekkora is az esélye a tárgyakon keresztüli megfertőződésnek. Kutatása során arra jutott, hogy
„kevés a bizonyíték arra, miszerint egy köztes felület segítségével fertőzhetne meg valaki egy másik embert az új koronavírussal”
– írta meg a Nature tudományos folyóirat. Az amerikai járványügyi hivatal, a CDC már tavaly nyáron nyilvánosságra hozta állásfoglalását arról, hogy a felületek érintése útján történő megfertőződés nem annyira jellemző.