Magyarországon jelenleg ötféle koronavírus elleni vakcina használható fel, ami már így is szép szám. Hamarosan azonban újabb két oltóanyag is engedélyt kaphat az Európai Unióban, ami további bizakodásra ad okot.
Forrás: Pexels.com
Úgy tűnik, nem csak a Johnson & Johnson vektorvakcinája van a célegyenesben, hanem a szintén amerikai Novavax saját gyártású készítménye is. Az említett cég ráadásul ezzel egy újabb technológiával készült koronavírus vakcinát tett fel a világ vakcinatérképére.Ezzel egy újabb típusú vakcina jelenik meg a piacon az eddigi három típus mellett.
Az mRNS vakcinák közé tartoznak az amerikai-német Pfizer-BioNTech és az amerikai Moderna vakcinái, vektorvakcina a brit AstraZeneca, az orosz Sputnik, és ilyen lesz az amerikai Johnson & Johnson. A kínai Sinopharmé inaktivált vakcina, a Novavax pedig egy új, alegység típusú vakcina– sorolta a koronavírus elleni oltóanyagokat Dr. Rusvai Miklós.
„Én őszintén nem gondoltam, hogy ez a típus ilyen hamar elkészül, hiszen ebbe a típusú koronavírus elleni vakcinagyártásba már többek bicskája is beletört.”
Most úgy néz ki az amerikai Novavax megcsinálta – mondta el a BorsOnlinenak a virológus.
Az alegységvakcina egy jól bevált, második generációs vakcinatípus, melyet többek között influenza és hepatitis B vírus ellen is alkalmaznak.
– Ez a vakcina a koronavírus tüskefehérjéjének antigénjét tartalmazza. Gyakorlatilag a kész tüskefehérjét juttatja be a szervezetbe, ez által váltja ki az immunitást. Ez azért jó, mert
semmilyen más fehérje ellen nem kell védekeznie a szervezetnek, vagyis tud koncentrálni arra az egy fehérjére, ami ellen az ellenanyagok képződnek
– magyarázta a professzor a nagyjából húszéves vakcinatechnológia működését.
– Azért lehetett ilyen időigényes az előállítása, mert ennek a vakcina típusnak igen bonyolult az elkészítése. A Novavax az első cég, amelyik ezt a típust meg tudta alkotni a COVID-19 ellen. A vakcina több mint 90 százalékban hatékony és ha minden jól megy, már a Johnson & Johnson vakcinája előtt megkaphatja az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét. Ez azért nagy dolog, mert minél több az engedélyezett vakcina, annál nagyobb az esély a lakosság minél szélesebb körű immunizálására – zárta a professzor.