Új időszámítás kezdődött a héten: mostantól álcázva vizsgálják, kik fogadnak el hálapénzt. Nemcsak az büntethető, aki elfogadja, hanem az is, aki adja.
Forrás: Shutterstock
Az orvosok béremelése mellett eljött a sokak által várt pillanat idén, amikor is kikerült az egészségügyi rendszerből a hálapénz. A Nemzeti Védelmi Szolgálat mostantól álcázva fogja vizsgálni az orvosi praxisokat és az egészségügyben dolgozókat. Akit rajta kapnak, hogy kenőpénzt fogad el, akár 3 év börtönbüntetést is kaphat.
A razzia célja, hogy kiderüljön kik fogadják el a vesztegetési összeget, illetve az egészségügyi dolgozó visszaél-e hivatali vagy munkaköréből fakadó helyzetéből. Az NVSZ amint jogellenes dolgot tapasztal, azonnal feljelentést tesz. Minden ügy a bíróság elé kerül egyedi elbírálással. Tényleg jobban jár, ha nem dug több borítékot az orvos vagy az ápoló zsebébe, vagy nem rejt papírpénzt a hálacsokorba, mert azzal, hogy hálapénzt ad át, saját magát is bajba sodorja, ugyanis bűncselekménynek minősül. A betegek ugyanúgy számon kérhetőek, mint az egészségügyi dolgozók, mert ha feljelentés érkezik a nyomozóhatághoz ellenük, akkor büntetőeljárást indítanak. Ennek a vége pedig akár egy évig terjedő szabadságvesztés is lehet.
De akkor mégis mivel lehet hálálkodni? – merül fel az emberben a kérdés. Bármilyen ajándékkal, aminek értéke nem haladja meg a mindenkori havi minimálbér 5 százalékát, ami idén 8370 forint. Összeszedtünk pár tippet, amivel sem ön, sem például az orvos nem kerül kellemetlen helyzetbe.
Virágcsokor: 3-6000 forint
Desszert: 1500-3000 forint
Kávé: 1000 forint
Csoki: 3-400 forint
Rúd téliszalámi: 6-8000 forint
Pezsgő: 1000-2000 forint
Pálinka: 3-6000 forint
Bor: 1500-3000 forint
K. Gyuláné: A férjemnek két súlyos műtétje volt, de az orvos a kérésem ellenére sem volt hajlandó elfogadni semmilyen hálapénzt. Azt mondta, az ő lelkiismerete ezt nem engedi meg. Az enyém pedig azt nem engedi, hogy ne köszönjem meg. Az orvos 50-60 éves lehetett és egy nagyon híres sebész volt. Nekem csak egy mandula műtétem volt eddig, de hálapénzt ott sem fogadtak el. Amikor a gyerekemet vittem a gyermekkórházba, ott egy csokorban elrejtve adtam volna pénzt, de ott is visszaadták.
Ramóna: Természetesen adtam már hálapénzt, mert szerintem ahhoz, hogy megfelelő ellátásban legyen részem, kell. Mindenki azt szeretné. Én ezután is fogok adni, annak ellenére, hogy a bérek normalizálódtak, mert ez szükséges a kiváló ellátáshoz, de ugyanúgy titokban adom majd, ahogy eddig is.
Sándor: Én arra gondolok, ha nem tudunk hálapénzt adni, akkor nem tudjuk motiválni az orvosokat, és nem kapjuk meg a normális ellátást. Eddig is adtunk minden alkalommal. A testvérem autista, privát úton kellett kezelni és ott is fizettünk érte, hogy a megfelelő ellátást megkapja. Igaz, hogy a törvény büntetni fogja az adást is, de biztosan lesz valamilyen mód rá.
Ádám: A hálapénz elfogadása lehet, hogy nem etikus, de annyi tanulás után, amennyi időt ebbe belefektetnek megérdemlik. Ha nincs rákényszerítve a beteg, ha nem érzi az orvos részéről, hogy elvárná a hálapénzt, akkor nem hiszem, hogy akkora baj lenne, ha adnak neki. Én is adtam már, mert sokáig beteg voltam, és több orvos is próbált nekem segíteni, mire megtaláltam azt, aki megfelelően ellátott. Úgy gondoltam, hogy megérdemli. Ő volt az első és eddig az utolsó orvos, akinek adtam pénzt.
László:
– Pénzt még nem adtam, de ajándékot igen, és azt jószívvel. Ez húsz évvel ezelőtt volt, és „protekciós” beteg voltam. Azóta nem adtam, mert nem is voltam olyan helyzetben. Ezt a törvényt a többség már várta, mert az orvosoknak csak egy része jut hozzá a hálapénzhez. Viszont hagyománya van. Emlékszem, hogy gyerekkoromban a tanítónéninek is adtunk ajándékot. A családunkban, amikor szülés volt egy fogadott orvosnál, a pénzt elfogadta, de a szülésnél, ami ráadásul komplikációs volt, nem volt ott. A hálapénznek nem vagyok híve, hanem a megfelelő fizetésnek. A családunkban van orvos. Ő a legnagyobb hálapénzadós időszakban sem fogadott el soha semmit, és szegény orvos lett. A kollégája, aki elfogadta, nagy házat tudott építeni.
Laura:
– Ha valaki nem tud fizetni, akkor nem kap rendes ellátást? A hálapénz szörnyű dolog, szerintem ez jó döntés volt. Én soha nem fizetnék, és az ismerőseim körében is így gondolkodnak. Két éve szültem, egy forintot nem adtam, és az orvos nem szólt meg érte. Ha fizetni akarok, akkor saját orvost fogadok.