Most, amikor a koronavírus- járvány miatt újra home office-ba vonult az ország nagy része, érdemes figyelni rá, hogy ne vigyük túlzásba a telefon kijelző- je, illetve a monitor bámulását. Számos panaszt okozhat ugyanis a kék fény.
Forrás: Shutterstock
A digitális eszközök mára már elmaradhatatlan részei a mindennapjainknak, a munkában és a tanulásban egyaránt rájuk vagyunk utalva. Ám nem mindegy, mennyi időt töltünk előttük. Mint oly sok mindennek, ennek a túlzásba vitele is ártalmas az egészségünkre.
Az úgynevezett kék fény alvásproblémákhoz, a szem romlásához, sőt még cukorbetegséghez és elhízáshoz is vezethet.
A mértéktelen kütyühasználattól nemcsak nehezebben alszunk el, hanem az éjszakai pihenés minősége sem lesz kielégítő. A forgolódás, fel-felébredés hatására pedig napközben fáradékonyabbak, szétszórtabbak leszünk.
Tipp:érdemes saját szabályt hozni, és mondjuk késő délutántól már nem ülni folyamatosan a monitor előtt. Az pedig tényleg fontos, hogy az ágyba már ne vigyük magunkkal, sőt ha a hálószobában tartjuk – mondjuk az ébresztő funkciója miatt –, akkor is kikapcsolt állapotban legyen.
Sajnos a kék fény hosszú távon a látásunkat is gyengítheti. Mivel a meredt nézés miatt kevesebbet pislogunk, hamarabb elfárad a szemünk, könnyebben bepirosodik, de előfordulhat, hogy elhomályosulnak a körvonalak, nehezebben fókuszálunk közelről távolra és vissza.
A hosszú távú retinakárosító hatás pedig szürke hályoghoz vagy időskori makuladegenerációhoz – sárgafoltsorvadáshoz – vezethet, ez utóbbi pedig jelenleg még gyógyíthatatlan.
Tipp:létezik olyan védőszemüveg, amelynek a sárgára színezett lencséje direkt a képernyő előtti munkához lett kifejlesztve. Illetve fontos minden órában legalább tíz percre fölállni a gép elől, és sétálni egyet, lehetőleg a friss levegőn.
Kutatások azt is bebizonyították, hogy az alvás-ébrenlét idejének felborulása megemeli a vércukorszintet, sőt akár cukorbetegség kialakulását is eredményezheti. De az elhízáshoz is nagyban hozzájárul.
Tipp:lehetőleg rendszeresen sportoljunk – napi félórás tempós sétát bárki be tud iktatni az idejébe –, és figyeljünk a változatos étrendre.
A-vitamin: igazi látásjavító, ezért például érdemes két étkezés között nyers répát rágcsálni. De a zöldborsó, az édesburgonya, a sütőtök, a petrezselyem és a máj is jó választás.
C-vitamin: a látásra is jó hatással van. Ilyenkor még elsősorban a déligyümölcsökben keressük – narancs, kivi, citrom –, valamint a zöldségekben, például a brokkoliban vagy a paprikában.
E-vitamin: a hályog és a makuladegeneráció ellenszere. A mandulában, a földimogyoróban, a fenyőmagban, valamint a napraforgómagban is megtalálható.
Lutein: az egészséges látáshoz elengedhetetlen. Természetes úton a kelkáposztából, a spenótból, a paradicsomból, a kelbimbóból, a grépfrútból és a mandarinból vehetjük magunkhoz.
Zeaxantin: szintén segít a látásproblémák kiküszöbölésében. A legfőbb forrása a kukorica.