Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet az elmúlt napokban már engedélyezte mindkét vakcinát.
Forrás: Pexels.com
Miután Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn bejelentette, hogy engedélyezik a brit-indiai gyártású CoviShield és a kínai CanSino oltást, egy ország kíváncsi arra, hogy pontosan hogyan is működnek majd az új vakcinák. Most összeszedtük, amit egyelőre tudni lehet a két, frissen érkező oltóanyagról.
A CoviShield ugyanis valójában csak a nevében különbözik az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett AZD1222 nevű vakcinától, mivel az AstraZeneca átadta a technológiát a Serum Institute of India részére, amely havi 50 millió dózist gyárt így belőle - írta a Házi Patika. Így már nem meglepő, hogy pontosan ugyanazon az elven működik, amelyen az AstraZeneca: szaporodásra képtelen csimpánz adenovíruson alapul, amelybe beletették a koronavírus tüskefehérjéjét, ami aztán a szervezetbe jutva kiváltja a szükséges immunválaszt, az immunrendszernek pedig "megtanítja" a védekezést a koronavírus ellen. A két oltóanyag nemcsak a felépítésében, de tárolásának és adagolásának módjában és hatékonyságában is megegyezik: mindkettőt 2 és -8 fok között kell tartani; a két dózisú hatóanyagot 4-12 hét eltéréssel beadni; hatékonyságuk pedig egyaránt 90 százalék körüli.
A kínai CanSino Biologics Convidecia néven forgalomba kerülő, a Pekingi Biotechnológiai Intézet és a kínai hadsereg által fejlesztett oltóanyag még csupán kísérleti fázisban van, így arról igencsak keveset tudni. Azt azonban már igen, hogy ez esetben is az előzőhöz hasonló vektorvakcináról van szó, ami az előzetes tesztek szerint 65,7 százalékos arányban segít megelőzni a tünetes koronavírust, míg 90,98 százalékos hatékonysággal előzi meg a súlyos állapot kialakulását. Az egydózisú oltóanyagnak logisztikai szempontból számos előnye van: nemcsak könnyen szálljtható, hanem még mélyfagyasztást sem igényel, így esélyes, hogy könnyebben eljut az adott oltópontokra. Kínában, Pakisztánban és Mexikóban már engedélyezték, Európában elsőként Magyarországon kapott zöld utat.
A kormány még január végén módosította a vakcinák engedélyezésére vonatkozó rendeletet, amely már kimondja: ha egy adott vakcinát olyan államban engedélyeztek, ahol a vonatkozó szabályozás egyenértékű a hazaival, akkor itthon is zöld utat kaphat. Mivel a CoviShield - az AstraZenecához való hasonlósága miatt - már februárban megkapta Kanadától a vészhelyzeti alkalmazási engedélyt, így már nálunk is elfogadható.