Aktuális

Csomagküldős átverés: Véletlenül megnyitotta a csaló SMS linkjét? Mutatjuk, mit tegyen

Bors

Létrehozva: 2021.03.25.

Csomagküldő szolgálatok nevében próbálnak megkopasztani bennünket a kiberbűnözők, akiknek ha bedőlünk, nemcsak az adatainkat, de pénzünket is elhalásszák.

Csomagküldős átverés: Véletlenül megnyitotta a csaló SMS linkjét? Mutatjuk, mit tegyen

Forrás: Shutterstock

Már nemcsak a rendőrség, hanem a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete is riasztást adott ki, miután egyre többen jelezték: ismeretlen csomagküldő szolgálattól kaptak SMS-t, az üzenetben lévő hivatkozásra kattintva pedig egy adatlopó vírust telepítettek a telefonjukra.

Ne kattintson a linkre!

Az SMS azonban igencsak megtévesztő lehet, az üzeneteben ugyanis az áll: a mellékelt hivatkozásra kattintva nyomon követhetik csomagjukat.

A jóhiszemű és csodálkozó áldozat ilyenkor rákattint a megadott linkre, ami továbbítja is egy olyan oldalra, amely megszólalásig hasonlít egy valódi csomagküldő szolgálatéhoz. Azonban korántsem ez a helyzet:

Ott semmilyen funkció nem érhető el. Az oldal egyetlen célja, hogy az óvatlan látogató telefonjára, egy kártékony kódot tartalmazó alkalmazást telepítsen, amelynek segítségével az elkövetők hozzáférhetnek az eszközön tárolt adatokhoz – figyelmeztetett a Magyar Rendőrség.

Az androidosok fokozottan veszélyben

Hozzátették, hogy a csalás leginkább az Android-rendszerrel futó telefonokat érinti, ezeken pedig a telepített vírus nemcsak a netbank adatokhoz, de a telefonkönyvhöz is hozzáférhet. – - A csalás azért terjed nagyon gyorsan, mert akik az alkalmazást telepítették akaratlanul is továbbküldték az eredeti üzenetet akár több száz másik hívószám előfizetőjének is – figyelmeztetnek.

A nemzetbiztonság már külföldön is nyomoz

Munkatársaink közül is többen megkapták az üzenetet, ezeket általában hajnalban küldik ki, vélhetően azért, hogy ébredés utáni, zavaros fejjel még többen rányomjanak a kéretlen kártevőre. Az ügyben már a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete is vizsgálódik, és azt már ki is derítették, hogy az üzenet egy magyar mobilszolgáltató hálózatából érkezik, de spanyol minta alapján készült: ott az év elején jelent meg a vírus, 60 ezer telefont fertőzött meg, és 11 millió ember adatihoz jutottak hozzá pár nap alatt. Kérik, aki ilyen üzenetet kap, azonnal értesítse őket.

A csaló üzeneteket bejelenteni a [email protected] e-mail címen vagy az nki.gov.hu weboldalon lehet, a bejelentéskor meg kell adni a feladó telefonszámát és az üzenetben található hivatkozást – közölték, ezen kívül pedig már az Europollal és a spanyol hatóságokkal is felvették a kapcsolatot.

Mit tegyen, ha rákattintott a linkre?

A rendőrség és a nemzetbiztonság is hangsúlyozta: semmiképpen ne kattintsanak rá az üzenetben mellékelt linkre, ellenben, ha már megtörtént a baj, a zsaruk adnak pár tippet, hogyan lehet elkerülni az adathalászatot:

1. Állítsa vissza telefonja gyári beállításait

2.  Ezzel mindent törölni fog a telefonjáról, ezért a törlés előtt készítsen minden fontos dologról biztonsági másolatot

3. Telepítsen megbízható vírusirtót a készülékére, ehhez kérheti szakember segítségét is

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek