<font color="#222222">A koronavírus-járvány legyőzése közös cél, ami ellen az egyetlen fegyver a védőoltás. Ahhoz, hogy az oltás felvétele még gördülékenyebben menjen, érdemes néhány egyszerű teendőt már otthon elvégezni.</font>
Forrás: Pexels.com
1. Először is érdemes már otthon kinyomtatni és kitölteni az oltáshoz szükséges beleegyező nyilatkozatot, hogy ne a helyszínen kelljen bíbelődni vele. Ezzel jelentős időt spórol meg magának, és másoknak is, a nyilatkozat kitöltése az oltás felvétele előtt ugyanis mindenkinek kötelező. A dokumentumot a www.koronavirus.gov.hu oldalán, a letölthető tájékoztatók között találja meg.
2. Az orvoshoz indulás előtt gondolja át van-e bármiféle krónikus betegsége, a közelmúltban – különösen az elmúlt három hónapban – volt-e súlyos betegsége, volt-e az elmúlt 2 hétben akut megbetegedése.
3. Írja össze milyen gyógyszereket szed! Ha a közelmúltban immunrendszert gyengítő kezelésben részesült, vigye magával az ezzel kapcsolatos dokumentumait.
4. Indulás előtt győződjön meg arról, valóban önnél vannak-e a személyazonosító iratai és a TAJ-kártyája.
5. A védőoltás előtt – a szokásos napi ritmusának megfelelően – igyon és egyen! - tanácsolják a koronavirus.gov.hu oldalon. Amennyiben vérvételkor, védőoltáskor vagy injekció beadása kapcsán előfordult már ájulás, akkor vigyen magával egy palack vizet és esetleg szőlőcukrot.
6. Olyan öltözékben érkezzen az oltás helyszínére, amiben könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját! Praktikus lehet a pulóver alatt a rövid ujjú póló.
Számos kérdés kering az oltással kapcsolatban, íme a leggyakoribbak.
* Kaphat-e oltást, aki átesett COVID 19 betegségen?
Azon személyek is olthatók a vakcinával, akik már átestek a betegségen és már abból meggyógyultak.
* Szükséges-e antigén gyorsteszt végzése az oltás beadása előtt?
Az oltás előtt nem szükséges antigén gyorsteszt.
* Oltás után lehet alkoholt fogyasztani?
Az alkoholfogyasztás tönkreteszi a szervezetet és így a védőoltásra adott immunválaszt is. A mérsékelt alkoholfogyasztás azonban nincs káros hatással az immunitás kialakulására.
* Hová lehet jelenteni oltási reakciót?
Oltási reakciót az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek az alábbi honlapon: https://www.ogyei.gov.hu/illetve a Népegészségügyi Központnak az alábbi e-mail címen [email protected]
Az idősek és a krónikus betegek a fontosak
A háziorvosok listáján az életkoruk és egészségi állapotuk alapján legveszélyeztetettebbek szerepelnek elsőként, velük kell kezdeni az oltást. Az idős emberek beoltása egyértelműen javasolt, hiszen az időskor az egyik legnagyobb kockázat a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyására. A krónikus betegek oltása pedig kifejezetten javasolt, hiszen az időskor mellett a krónikus betegségek növelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának a kockázatát. A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni.