Aktuális

Így vértezze fel az immunrendszerét, amíg nem kapja meg a vakcinát

D. G.

Létrehozva: 2021.03.10.

Folyamatosan zajlik országszerte a koronavírus elleni védőoltások beadása, de idő, míg mindenki, aki kérte, megkapja. Ezért kiemelt figyelmet kell szentelni a szervezet immunerősítésére, amiben a megfelelő étrendnek, a napi mozgásnak és vitaminoknak is szerepe van.

Forrás: Shutterstock

Friss levegő, séta

Talán még sosem volt olyan fontos a test védekező reakciója, az immunitása, mint ebben a járványhelyzetben. 

Az immunrendszer a mi erőnk – kezdte a Borsnak dr. Bense Tamás. – Az lenne az ideális, ha egész évben figyelnénk erre, de még most sem késő belevágni a szervezetünk erősítésébe. Három dologból tevődik össze, a korosztálynak megfelelő napi mozgás, a nyers zöldségfélékben, halban gazdag étkezés, és a megfelelő mennyiségű vitaminok. Szeretném kiemelni, hogy idős korban sem szabad lemondani a mozgásról, ha az napi szinten 80 méter séta, akkor annyi, de a testmozgás kell. Lehetőleg persze friss levegőn, erdei úton. Ez fiatal felnőtteknél lehet egy 20-30 perces séta, amiből öt percet mindig erősebben teljesítsünk. Nagyon fontos felnőtteknél a napi 3000 egység D-vitamin, és a C-vitamin. És persze a kézmosás- és fertőtlenítés, az üdvözlési szokások megváltoztatása, a tömeg kerülése és a szájmaszk beszerzése mind kulcsfontosságú elemek a fertőzés megelőzésére.

Gyengíti szervezetet a kevés alvás

A kórokozók annak örülnének a legjobban, ha folyamatosan ébren lennénk, ez esetben ugyanis nem jutna új energiához az immunrendszerünk. Minél kevesebbet pihenünk, annál nagyobb eséllyel betegszünk meg. Amennyiben hat-hét óránál kevesebbet alszunk naponta, akár a háromszorosára is nőhet a betegségek kockázata. Az is fontos, hogy az egészséges félelem a vírustól normális, de nem szabad pánikolni, mert az is csökkenti az immunrendszer védekezését. 

Savanyú káposzta, tejtermékek

Rengeteg tápanyag létezik, amivel felvértezhetjük szervezetünket a vírusok ellen. Ezek közé tartozik a C-vitamin (citrusfélék), a szelén (olajos magvak), a cink (zabpehely), a vas (vörös húsok) és a D-vitamin (zsíros halak). Utóbbi kapcsán elég gyakori a hiányállapot, mivel a téli időszakban kevesebb a napsütéses órák száma, így érdemes táplálékkiegészítővel pótolni. Együnk minél több probiotikumot, a bélflórában élő hasznos baktériumok megakadályozzák a káros mikroorganizmusok túlzott mértékű elszaporodását. Mindennap együnk tejterméket, saláták készítéséhez használjunk joghurtot, kefirt, és: fogyasszunk sok savanyú káposztát.

Kicsik is ihatják a csipkebogyót

A bükki füvesember, Szabó György összegyűjtötte, mely gyógynövényekkel tudjuk erősíteni a szervezetünket. Ezeket az immunerősítő növényeket akár váltogatni is lehet, naponta más-más teát fogyasztva. Az illatos mezei kakukkfű, gyógytea vagy alkoholos kivonat formájában a legnépszerűbb. Gyuri bácsi kedvence a fürtös menta, ami a Bükkben őshonos, kiváló baktériumölő.

Antidepresszánsnak is kiváló az orbáncfű, de kiváló immunerősítő is, csak kúraszerűen fogyasztandó. Csipkebogyó, tele van C-vitaminnal, akár 1 éves kortól használható, szükség esetén akár naponta is lehet adni a gyermeknek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek