Magyarországon jelenleg öt féle vakcinával zajlik a koronavírus-járvány elleni küzdelem, de hamarosan újabbak is beszállnak a harcba. Ha minden jól megy, jövő hónaptól az első egydózisú vakcina is segíti a lakosság minél szélesebb körű immunizálását.
Forrás: Pexels.com
Az amerikai Johnson & Johnson cég az első, amely egy dózisú koronavírus elleni vektorvakcinát dobott a piacra. Az oltóanyagot az Amerikai Gyógyszerügynökség (FDA) már engedélyezte, így vélhetőleg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) gyorsított eljárásban ad engedélyt a vakcina forgalmazására. Ebből a vakcinából Magyarország 4 360 000 adagot kötött le, mely ugyanennyi ember immunizálására elegendő. Az európai piacot a cég európai leányvállalata a Janssen Pharmaceuticals látja el.
Dr. Rusvai Miklós virológus professzor szerint a Johnson & Johnson vakcinája gyorsított eljárással kap majd engedélyt az Európai Unióban, így nagy valószínűséggel már áprilisban idehaza is bevethető lesz.
– Az amerikai cég vakcinája ugyanolyan vektorvakcina, mint az angol és az orosz. Ennek a vakcinának az oroszhoz hasonlóan egy humán adenovírus az alapja – magyarázta Dr. Rusvai Miklós víruskutató a Borsnak.
Attól mert egy dózisban is felvehető, semmi újat nem tud az eddigi vektorvakcinákkal szemben, ugyanis kezdik pedzegetni, hogy a Szputnyik V és az AstraZeneca vakcinákkal is magas hatékonyságot lehet elérni egyetlen dózis beoltásával is.
– Ez a vakcina ugyanazzal az elvvel működik, egyszerűen arról van szó, hogy ez a cég be merte vállalni azt, hogy egy dózisban szabja meg a vakcina adagját. A vakcina hatékonyságát így is legalább 90 százalékosnak ígérik az oltás utáni 28. napon – mutatott rá a szakember.
Az adenovírus a természetben széles körben elterjedt víruscsoport, amit könnyű genetikailag manipulálni, ezért alkalmazzák vakcinák gyártásánál.
– Ezt a víruscsoportot arra használják, hogy egyszerűen beleteszik egy másik vírus genetikai információját – jelen esetben a SARS-CoV-2 koronavírus tüskefehérje génjét.
Ha ez bekerül a szervezetbe, az emberi sejtek letermelik azt a vírusfehérjét, amit ez a gén kódol, ezáltal kialakul a szervezetben az immunitás.
– A vektorvakcinák hátránya, hogy akit egyszer ilyennel immunizáltak, az a későbbiekben már sokkal kisebb hatékonysággal számolhat egy ugyanezzel a vakcinával történt ismétlő oltás esetén, hiszen a szervezet magára az adenovírusra is immunis lesz, így a vakcina újabb beadásakor semlegesíti a vektorvírust, és nem kezd el ellenanyagot termelni a tüskefehérje ellen, mert az nem, vagy csak kisebb mértékben termelődik. Nekik ismétlő oltásnak más típusú oltást javaslok – részletezte a virológus.
– Ezzel szemben az mRNS vakcináknál és az inaktivált vírust tartalmazó vakcinánál minél többször kapja meg az ember az oltást, annál magasabb fokú védettség alakul ki – fogalmazott a virológus majd hozzátette, hogy ő a Pfizer-BioNTech és a Moderna mRNS vakcinák mellett a kínai inaktivált vírust tartalmazó vakcinát választaná a vektorvakcinákkal szemben.
A szakember szerint, ahogy a többi forgalomban lévő vakcina, úgy a Johnson & Johnson vakcina is véd a jelenlegi vírusvariánsokkal szemben, azonban több immunológus szerint, a mutánsokkal szemben a legmagasabb védelmet a kínai Sinopharm vakcina adhatja.