Az európai országok közül Magyarország az első, ahol zöld utat kapott a CanSino, a kanadai-kínai együttműködésben fejlesztett koronavírus elleni oltás. A klinikai vizsgálatokat a vírus bölcsőjében, Vuhanban végezték el. Az oltás hűtőben tárolható, egyszer kell beadni, és igen hatékonynak bizonyult.
Forrás: Reuters
Kína látványosan küzdötte le a koronavírust: az ismert adatok szerint idén februárban már alig néhány tucat beteget regisztráltak, visszatért az élet Vuhanba is. Az ott kikísérletezett oltóanyag mutatói igen kecsegtetőek: első körben Pakisztánban, Oroszországban, Mexikóban, Chilében és Argentínában vetették be, majd kiderült: a tünetes megbetegedés ellen 67,5%-os védelmet nyújt, a súlyos eseteket pedig 91%-os biztonsággal megelőzi. A vizsgálat pakisztáni ága azonban még jobb eredményeket produkált: 74,8%-os lett a megbetegedések esetében, és teljes, 100%-os biztonságot mértek a súlyos megbetegedésekkel szemben.
Ezekről az adatokról első körben a Lancet egészségügyi szakmai folyóirat adott hírt, ahol az is kiderült: a megfigyelt emberek fele placebót kapott, és az oltást követően egy hónapig követték őket nyomon, hogy megfigyeljék, vannak-e mellékhatások, valamint milyen hatásfokú a vakcina. Az oltóanyagot a Pekingi Biotechnológiai Intézet és a kínai hadsereg mintegy 30 ezer, 18 év feletti résztvevő bevonásával is tesztelte. Ezt követően a kínai hadsereg tagjait ezzel a vakcinával oltották be. Kínán kívül eddig Pakisztánban és Mexikóban engedélyezték.
Mivel a CanSino oltóanyaga egydózisú, ezért a kínai vakcinával jelentősen felgyorsulhat a krónikus betegek és a 65 év feletti idősek oltása Magyarországon is. A Sinopharm után ez a második kínai oltóanyag, amivel elérhetjük az újranyitáshoz szükséges 2,5 milliós átoltottságot, majd pedig a nyájimmunitást.
Az orosz Szputnyik V-hez és az AstraZeneca-hoz hasonlóan a CanSino is ún. vektorvakcina. Ennek az a lényege, hogy a koronavírus egy tüskefehérjéjének kódját egy másik vírusba „csomagolva” oltják be a szervezetbe – így erre alakul ki az immunreakció. Az új kínai vakcina esetében ez az ún. Ad5-ös vektor, ami egyébként egy humán náthavírus, ami szintén inaktivált, vagyis ártalmatlanná tették, csakúgy, mint a koronavírus tüskefehérjéjét.