Aktuális

Mától postázzák: minden, amit csak tudni lehet a védettséget igazoló kártyáról

Bors

Létrehozva: 2021.03.01.

Az utolsó pillanatban még módosítottak a kártya szabályain, amely a koronavírus elleni védettséget igazolja.

Mától postázzák: minden, amit csak tudni lehet a védettséget igazoló kártyáról

Forrás: Ripost

Március elsejétől kezdik postázni országszerte az arra jogosultaknak a február 12-én bevezetett, úgynevezett védettségi igazolványokat. A védettséget jelenleg három kategória kaphatja meg: azok, akik felvették az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett és a lakosság oltására felhasznált, a gyártó által meghatározott dózisú COVID-19 oltóanyaggal történt védőoltást; azok, akik igazoltan, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben is rögzítetten megkapták a fertőzés és felgyógyultak; és azok, akik ugyan nem tudtak róla, de később készített ellenanyag-vizsgálat igazolta a fertőzésen való átesését.

Így kapja meg a kártyát

Az oltottak igazolványa korlátlan ideig érvényes lesz, annak egyáltalán nincs lejárati ideje, míg az igazolt fertőzötteké hat hónapig, az ellenanyag-vizsgálaton igazoltaké 4 hónapig tart. Az első két csoportba tartozóknak igényelniük sem kell a kártyát, azoknak az állam, hivatalból, ingyenesen postázza március 1-től, azonban az antitest-vizsgálaton átesetteknek már kérvényezniük kell: ehhez először egy önköltséges, 11 ezer forintos, hatósági áras teszten kell átesniük, majd ki kell fizetniük a védettségi igazolást, és a teszt elkészülte utáni 8 napon belül már át is vehetik a plasztikkártyát bármely kormányablakban. 

ÍGY NÉZ KI A KÁRTYA

Annak, aki megkapta a védőoltást, vagy pozitív koronavírus-teszt után számít gyógyultnak, a következő adatokat nyomtatják majd a plasztikkártyájára: 

1. név

2. útlevél vagy személyi igazolvány szám

3. a védettségi igazolvány sorszáma

4. oltottság esetén: az oltás pontos ideje; felgyógyulás esetén: érvényesség dátuma

5. QR-kód, ami a fenti adatokat tartalmazza

6. jogi megkötések: itt a kiegészítő szövegek olvashatóak majd, miszerint az, hogy a kártya a személyi igazolvány vagy útlevél felmutatásával érvényes; hogy nem ruházható át; és a koronavirus.gov.hu internetes oldal elérhetősége, ahol bármely kártyatulajdonos utánanézhet a jogosultságainak. 

A február 12-i rendeletben még adatként szerepelt a vakcina típusa is, azonban a február 27-én megjelent Magyar Közlönyben már közölték, hogy egy módosítást követően ezt az adatot az utolsó pillanatban kivették az igazolványból.

ÉRVÉNYESSÉG IDEJE

Hogy pontosan mettől és meddig érvényes az igazolvány, az csoportonként eltérő. Az oltottak számára az oltás napjától kezdődik, és korlátlan ideig tart, míg a fertőzésen igazoltan átesettek számára a fertőzésből való felgyógyulás napja jelenti a védettség kezdetét. A felgyógyulás napja az az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben nyilvántartott dátum, amikor a betegnek negatív PCR-tesztje vagy antigén gyorstesztje lett, miután korábban pozitív tesztje volt. Abban az esetben, ha valakinek csak a fertőzést igazoló pozitív tesztje van, de több teszt nem készült – mert pl. tünetmentes, enyhe tünetes volt és otthoni karanténban maradt – akkor a teszt utáni 10. nap a felgyógyulás hivatalos napja. Azok, akik antitest-vizsgálatot készítettek, a teszt kiadásának a napja a kezdő dátum. 

VIGYÁZZON, NEKIK NEM JÁR

Aki tehát szeptember 1-je előtt betegedett meg, az ne várja, hogy automatikusan megkapja az igazolványt, mert neki elméletileg nem jár. Illetve azok is nehéz helyzetbe kerültek, akik ugyan teszteltették magukat, de az eredmény nem került be az EESZT-be – írja a Házipatika. Utóbbiak csak az önköltséges antitest-vizsgálattal tudják majd csak igazolni a fertőzést. A február 12-én megjelent rendelet arról sem szól pontosan, hogy mi a helyzet azokkal, akik 6 hónapnál régebben estek át a fertőzésen, de a teszt még mindig mutat a szervezetükben antitesteket.

DIGITÁLISAN IS ELÉRHETŐ LESZ

Amellett, hogy plasztikkártyát kapnak a védettek, igazolásuk digitális formában is elérhető lesz, méghozzá egy védettséget igazoló applikáción keresztül. Az app az EESZT rendszer alapján mutatja majd a nevet, TAJ-t, az oltás idejét vagy éppen a fertőzőttségtől való védettség tényét, dátumát is. 

MIRE JÓ? 

Azt, hogy pontosan mire is jogosít az igazolvány, egyelőre nem tudni pontosan, felmerült, hogy a jövőben a kártyával rendelkezők korlátozások nélkül utazhatnak; koncertere, színházba, moziba, étterembe vagy fesztiválokra mehetnek. Erről azonban még hivatalos döntés nincs, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, hogy a postázást követően döntenek majd.

A védettségi igazolványok postázását követően dönteni kell arról, hogy mire lesz jogosult az, aki a kártyával rendelkezik. Egyelőre azt tudja igazolni, hogy védett, ezért a karanténszabályokat esetükben minden további nélkül fel lehet oldani – jelentette ki a miniszter. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek