Sok kérdés merül fel a legújabb, gyermeket nevelő családok által igényelhető kamattámogatott lakásfelújítási hitellel kapcsolatban. A Bors ezekre igyekszik válaszolni.
Elsődlegesen talán azt fontos tisztázni, hogy a hitel jövő év végéig, azaz 2022. december 31-ig igényelhető a Magyar Államkincstár online felületén, postai úton, illetve a kormányablakokban. A házastársak vagy élettársak közösen vehetik fel, ha azonos lakóhellyel rendelkeznek és legalább egy gyermeket várnak vagy nevelnek.
Az előbbi esetben a várandósság 12. hetétől lehet folyamodni a hitelért, egészen addig, míg a vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermek be nem tölti a 25. életévét. Igaz, ha ezen életkor betöltése után a személy megváltozott munkaképességűnek számít, a pénz akkor is felvehető, de minden esetben csak egyetlen alkalommal.
A felújítani kívánt építmény lehet lakás, lakóház, tanya, illetve birtokközpont jelleggel nyilvántartott ingatlan, amely esetben annak lakáscélú épületei pofozhatók ki a pénzből. Fontos azonban, hogy a főszabály szerint az igénylő, illetve valamennyi, a jogosultságnál figyelembe vett gyermek legalább egy éve lakóhellyel kell rendelkezzen a támogatással érintett ingatlanban – kivételt képez persze a magzat és az egy év alatti gyermek. Az igénylőnek, vagyis közös hitelfelvétel esetén legalább az egyik házas- vagy élettársnak minimum egyéves tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie, valamint nyilvántartott köztartozása sem lehet.
Egyszerű: a számlával igazolt felújítási költségek felének megfelelő összeg, de legfeljebb hárommillió forint. Ennek folyósítása utólagosan, a számlák benyújtását követően történik. Az ehhez szükséges önerő biztosításához persze többféle banki forrás áll az ügyfelek rendelkezésére. A vállalkozási díj és az anyagköltség egyaránt legfeljebb 1 500 000 forint lehet, amelyek fele-fele arányban szerepelhetnek a támogatás keretében – a díjak összegének azonban meg kell haladnia a hatmillió forintot.
Csak olyan vállalkozási díjról szóló számla fogadható el, ahol a vállalkozó nem közeli hozzátartozója vagy élettársa az igénylőnek. Mindemellett a gazdálkodó szervezetek esetében az igénylő vagy közeli hozzátartozója nem lehet annak tagja, illetve vezető tisztségviselője. Az igényléshez továbbá minden esetben 2021. január elsejét követően keltezett vállalkozási szerződés szükséges.