A már engedélyezett öt koronavírus elleni védőoltás mellé hamarosan három új is csatlakozik: a Johnson & Johnson, a Convidecia és a CoviShield.
Forrás: Pexels.com
A két új vakcina engedélyezése a magyar hatóságok részéről egy ésszerű döntés volt, ugyanis ezeknek a vakcináknak a receptjére már az Európai Gyógyszerügynökség is áldását adta korábban: a kínai Convidencia minimális változtatásokkal lényegében a Johnson and Johnson vakcinája, míg a CoviShield maga az AstraZeneca.A kínai vakcina lényegében a Johnson & Johnson vakcinája, de a kínai cég a saját fejlesztésű vakcinába bizonyos változtatásokat belevitt
– kezdte magyarázni a Borsonline-nak Dr. Rusvai Miklós víruskutató.
– A Convidecia névre keresztelt vektorvakcina az amerikai Johnson & Johnson vakcinájához hasonlóan egyadagos, és ugyanúgy emberi adenovírus 5-ösbe tették bele a koronavírus tüskefehérjéjét. A CoviShield koronavírus elleni oltóanyag pedig nem más, mint az AstraZeneca, itt az indiaiak megvették a licencet, így az angol cég ellenőrzése alatt zajlik a gyártás.
Az indiaiak beadták az Európai Gyógyszerügynökséghez a vakcina teljes dokumentációját, így ez nagy valószínűséggel az egész Európai Unióban engedélyezett oltóanyag lesz. A Convidecia esetében a kínaiak egyelőre nem tették meg ezt a lépést – mondta el a virológus.
A vektorvakcinák palettája egyre szélesebb, így arról is megkérdeztük a virológust, ő mi alapján rangsorolná ezeket.
Mindegyik jó a piacon lévők közül, ehhez kétség sem fér, ám én a kétdózisú vakcinákat jobb hatásfokúnak tartom. Ilyen a Sputnik V, az AstraZeneca és a CoviShield.
– Ezek közül a Sputniknak az az előnye, hogy kétféle humán adenovírus típussal dolgozik, így nagyobb az esély arra, hogy a szervezet még valamelyikkel biztosan nem találkozott, így nem lehet rá immunis. Az AstraZeneca és az indiai CoviShield viszont majom adenovírust használ, ami ellen itt, Európában elenyésző az immunitás, így szintén jó hatékonyságú – fejtette ki véleményét a professzor, aki arról is beszámolt, más alternetívákkal is kísérleteznek az oltóanyaggyártók.
– Az egyik nagy oltóanyaggyártó cég most gyerekek számára dolgoz ki egy új vakcinát. Kanyaróvírusba teszik bele a koronavírus tüskefehérjéjét, így a vakcina mindkét betegség elleni immunizálásra alkalmas lehet – zárta a szakember.