Egyetlen kósza ötletből ezerfős segítő csoporttá nőtte ki magát három anyuka kezdeményezése, akik mára az ország több, mint húsz kórházának koronavírus-osztályára juttattak el élelmi- szercsomagokat, biztató leveleket és kedves gyerekrajzokat.
Forrás: Saját
Alig van több, mint egy hónapja, hogy Janklovics Natasa egy Facebook-os anyuka-csoportban feltett egy jó szándékú kérdést: arra volt kíváncsi, ha segíteni szeretne a koronavírus-osztályokon dolgozókon egy kis élelmiszer-adománnyal, azt hogyan teheti meg. A kérdésből azonban gyakorlatilag hipp-hopp országos mozgalom nőtte ki magát: ma már több, mint ezren csatlakoztak a kezdeményezéshez és a „Kórházi szeretetcsomag” nevű csoporthoz.
Egyikük Balicza-Ripka Eszter, akinek férje szakorvosjelöltként maga is koronás betegeket ellátó osztályon dolgozik most.
– Natasa kérdése után külön csoportot kellett létrehoznunk, hogy koordinálni tudjuk a felajánlásokat, ugyanis annyian jelentkeztek, amiről álmodni sem mertünk – kezdte Eszter, Natasával és az ötgyermekes Sefcsik Annával maga szállítja ki az adományokat.
– Elsősorban pénzbeli adományokat gyűjtünk, eddig 1,5-2 millió forint gyűlt össze. Aszerint vásárolunk be és rakunk össze csomagokat, hogy az osztályok mit kérnek tőlünk. Kávéra a legtöbb dolgozónak szüksége van, így az mindig kerül a csomagokba, de szoktak kifejezetten kézkrémet is kérni. Volt gyerekosztály, ahol csecsemőhőmérőkre, másutt spricnire volt szükség, hogy tudjanak fertőtleníteni
– magyarázta a szervező, hozzátéve, az „alapcsomagba” olyan kis kiszerelésű tartós élelmiszerek kerülnek, amit egy nővér vagy orvos gyorsan, akár munka közben is el tud fogyasztani.
Bár az adományokat majdnem minden esetben a kórházon kívül adják át, Eszteréknek néha van lehetőségük egy-két szót is váltani az ápolókkal orvosokkal, akik a megfeszített munka közben leszaladnak a csomagokért.
– Ezek az emberek mindenért nagyon hálásak, pedig éppenhogy mi fejezzük ki a hálánkat nekik. Azt szeretnénk, ha éreznék, hogy látják, látjuk őket, a munkájukat, és megcsap minket is annak a küzdelemnek a szele, amit ők végeznek, sokszor sajnos eredménytelenül.
Eszter férje gyermekneurológus szeretne lenni, de rezidensként most egy koronavírus-osztályon ügyel éjszakánként.
– Az oltását természetesen már ő is megkapta, vírustól így kevésbé féltem, mint a lélektani hatásoktól. Olyan döntéseket kell most hozniuk nekik, orvosoknak, ami sokszor nagyon nehéz. Nincs olyan gyógyszeres kezelés a kezükben a koronavírussal szemben, ami maradéktalanul hatékony lenne, ezt feldolgozni pedig nagyon nehéz.