Immunrendszerünket könnyen megerősíthetjük ezekkel a csodaszerekkel.
Forrás: Pexels
A koronavírus-járvány elleni védekezés miatt meghozott korlátozások egyre enyhülnek, ám ez nem jelenti azt, hogy a vírus már nincs köztünk. Amellett, hogy betartjuk a továbbra is érvényes szabályokat, tehetünk még valamit: belülről erősíthetjük az immunrendszerünket.
Összeszedtünk néhány csodaszert, amelyek kiválóak erre a célra, ráadásul teljesen természetesek.
A savanyú káposzta telis-tele van immunerősítő probiotikumokkal, amelyek jótékony hatással vannak a belekben található baktériumok egyensúlyára. Az egészséges bélflóra megakadályozhatja a káros baktériumok bélbe jutását, illetve előidézi a hatékony immunválaszt, aminek következtében az olyan fertőzések ellen is képes védekezni szervezetünk, mint a megfázás és az influenza.
A hagyma rendkívül gazdagon tartalmaz prebiotikumokat: ezek segítenek növelni a bélben lévő barátságos baktériumok mennyiségét. Miközben a probiotikum a hasznos baktériumok populációjának növekedését segíti elő, a prebiotikum a hasznos baktériumok növekedését serkenti. Fontos, hogy a pre- és probiotikumok megfelelő egyensúlyban legyenek, így képesek támogatni az immunrendszert. A hagyma továbbá gazdag C-, B- és E-vitaminokban is, amelyek segítik csökkenteni a fertőző megbetegedések kockázatát.
Puszi előtt nem a legjobb választás, prebiotikus tulajdonságai miatt a fokhagyma mégis rendkívül fontos része mindennapi étkezésünknek. A fokhagyma olyan kénvegyületeket tartalmaz, mint például az allicin, ami fokozza a fehérvérsejtek betegségre adott válaszát. A fokhagyma tehát támogatja a szervezet természetes védelmi rendszerét.
Szintén a prebiotikumok előállítását segíti elő a spárga, ám jótékony hatásai nem merülnek ki ennyiben. A spárga serkenti a B-vitamin termelését, ami létfontosságú szerepet játszik az egészség és a jó közérzet fenntartásában. A B-vitamin emellett hatással van az energiaszintre és az anyagcserére is.
Az olyan – étrendünkbe könnyedén beépíthető – hüvelyesek, mint a lencse, a borsó, a csicseriborsó, a bab, a szójabab vagy a földimogyoró számos kedvező hatást gyakorol a szervezetre. A hüvelyeseket tökéletes fehérje-, rost-, vas- és vitaminforrásként tartják számon, ráadásul az immunrendszert is erősítik.
Probiotikumtartalma miatt rendkívül jótékony hatást gyakorol az immunrendszerre a kefir. Ráadásul nemcsak a bélflóra egyensúlyáért felelős, de az egészséges anyagcserét is előidézi.
Az olyan teljes kiőrlésű gabonákban, mint például a zab, a quinoa, vagy a hajdina, számos bioaktív vegyület felelős az immunrendszer erősítéséért, ráadásul az egészséges étkezés elengedhetetlen elemei is. Szakértők szerint a teljes kiőrlésű ételek fogyasztása nagyszerű módja az immunrendszer helyes működésének fenntartásához.
Az egészség támogatásához mindezek mellett persze nagyon fontos a rendszeres testmozgás, illetve a cukor- és a szénhidrátbevitel korlátozása.