Elég a hűtőben vagy a kamrában szétnézni, és máris készülhet a színes tojás húsvétra.
Forrás: Shutterstock
Az egyik legelterjedtebb népi, húsvéti módszer a vörös- vagy lila hagyma külső héjának használata, ami kiváló tojásfestő anyag. 4-5 vöröshagyma levelére van csak szükség. Mivel ez természetes anyag, bátran tehetjük utána a főzővizébe a tojásokat is. A forrástól számított 25-30 perc után zárjuk le, és fedjük le az edényt, majd hagyjuk kihűlni a lében. A vöröshagymától terrakottás, barnás, a lila hagymától lilás árnyalatú tojásokat kapunk. Minél hosszabb ideig áztatjuk, annál sötétebb lesz.
Tipp: szép mintázatú lesz a hagymahéjban főtt tojás, ha a nyers tojásokra lóhere-, petrezselyem- vagy más mutatós leveleket szorítunk egy kis harisnyadarabbal. A tojás közepére helyezzük a levelet, erre ráhúzzuk a harisnyát, kifeszítjük, és hátul megtekerjük, jó erősen megkötjük egy kötözővel. Mire megfő a tojás, szépen beszíneződik a tojáshéj, és világosabban kirajzolódik a levélmintázat. Próbáljunk minél világosabb színű tojásokat választani, mert azoknál nagyobb lesz a kontraszt a befestett és a levelek által megvédett eredeti szín között.
Piros tojásokat ecetes céklalével, rózsaszínt erős csipkebogyóteával vagy ecetes lilakáposzta-lével, bíbort áfonyalében áztatva készíthetünk. Szép kék lesz a tojás, ha felaprított lila káposztába áztatjuk – ecet nélkül! A gyógynövények közül: a kamilla zöldessárga színre fest. A levendula virágától kékeszöld, az ibolyától lilás színt kapunk.