A legtöbben gyermekkorukban szedtek utoljára pitypangot, pedig a gyerekek szórakoztatása mellett számos jótékony hatása is van. Lássuk mi mindenre jó a szervezet védőitala, a pitypangtea.
Forrás: unsplash
A népi gyógyászatban régóta használják a rendkívül sokoldalú pongyola pitypangot értékes hatóanyagai miatt. Levelével és gyökerével több száz éve kezelik többek között a máj, vese vagy epehólyag megbetegedéseit, valamint az ízületi problémákat.
A gyermekláncfű a benne lévő keserűanyagok miatt hasznos gyógynövény.
Tavasszal, amikor virágja még csak bimbó, a gyökerében és a levelében van a legtöbb hatóanyag. Amikor sárga virágjai kinyílnak, a szár fogyasztása ajánlott, akár önmagában is.
A népi gyógyászat többek között az epe és máj betegségeiben, vese- és hólyagpanaszoknál alkalmazza, de kiváló béltisztító, gyulladáscsökkentő, és javítja a gyomor-bélrendszer nedveinek a kiválasztását.
A gyermekláncfű fogyasztása képes csökkenteni a vércukorszintet és a koleszterinszintet, így valóságos csodaszerként emlegetik. Külsőleg alkalmazva a reuma, köszvény vagy épp az ekcéma panaszai is csökkenthetők vele. Mivel serkenti az emésztést, és enyhe hashajtó hatása is ismert, segít, hogy a káros anyagok hamar távozzanak a szervezetből.
A pitypang levelei A-, B-, C-, D-vitamint, vasat, magnéziumot, kalciumot, káliumot, cinket és mangánt tartalmaznak, gyökere pedig antioxidánsokban gazdag, amit szárítva vagy akár nyersen is lehet fogyasztani. A levelekből frissítő és kalóriaszegény saláta főzelék, virágából akár szörp, pitypangméz, de teakeverék is készülhet belőle – sorolta a femina.hu.
Áztasson be két evőkanál keveréket – a gyógynövény minden részét tartalmazza – fél liter vízbe, majd főzze 20 percig. Szűrje le és már fogyaszthatja is. Érdemes kúraszerűen minden nap inni egy csészével, de két hét után pár hetes szünetet kell tartani.