Egy új vagy épp használt autó megvásárlása mindig fontos döntés, melynek eredményét évekig élvezzük, vagy sem. A megfelelő modell kiválasztásához számtalan kérdést meg kell válaszolni, vagy dobja sutba az egészet, és hallgasson a szívére. Mindkét módszer elsülhet jól és rosszul is.
Forrás: Shutterstock
Az érzelmi alapon hozott döntésben igazán senki nem segíthet, hiszen van egy autó, ami tetszik, amit szeretne egyszer magáénak tudni, és meg is engedheti magának, akkor az „egyszer élünk” alapon döntési elvvel bele lehet vágni, persze vállalva ennek következményeit. (Jelen sorok írója leginkább ezt a módszert alkalmazza.)
Persze lehet racionálisan is autót választani, de ebben az esetben nem mindig ahhoz a modellhez fog érkezni, amit előre megálmodott magának. De valamit valamiért. Korábban már írtunk a használtautó-vásárlás 8 aranyszabályáról, de most azt is megmutatjuk, mi alapján válasszon ki egy adott modellt.
Legfontosabb meghatározni azt az összeget, melyet egy autóra szán. Legyen az készpénz vagy éppen részletfizetés, legyen tisztában előre azzal, mi az, amit még megengedhet magának. A részletek felméréséhez számtalan kalkulátor áll az interneten rendelkezésre, mellyel nagyságrendi képet kaphat az összeg és futamidő ismeretében a várható havi költségről.
Fontos, hogy tudatosítsa magában, nemcsak az első néhány hónappal kell foglalkozni, hanem a teljes futamidővel. Lehet, hogy egy részlet jelenleg nem tűnik soknak, de a negyedik hónapban már nyomasztó lehet. Érdemes megnézni, hogy van-e éppen futó, elérhető támogatás, mint a 7 személyes autókra meglévő nagycsaládos kedvezmény vagy az elektromos autókra vonatkozó támogatás.
Meg kell határozni, hogy milyen formájú autót szeretne, az átlagos használathoz mi felelne meg a leginkább. Legyen inkább sportosabb, fiatalos, vagy inkább a raktér mérete számít, vagy éppen a ki- és beszállás könnyedsége? Manapság a szabadidő-autós külső a divat, de nem biztos, hogy ez mindenkinek megfelel.
Érdemes elgondolkodni, milyen motorizáltsággal szeretné az autót. Mostanában a dízelek már nem annyira kedveltek, sokan inkább a benzines, vagy épp hibrid modelleket keresik, az elektromos autók sajnos a magas árak miatt még nem mindenkinek elérhetőek, ráadásul nem is felelnek meg minden autózási szokásnak. Csak divatból ne válasszon autót, hosszú távon sok kellemetlenségtől óvhatja meg magát.
Szűkítse a szóba jöhető autók számát. Ha ez sikerül, akkor könnyebb lesz a „maradék” összehasonlítása. Egyrészt olvasson utána a neten, hogy ki milyennek tartja az adott autót, elsősorban a tulajdonosi beszámolók lehetnek érdekesek vagy a meghibásodási statisztikák, így képet kaphat egy-egy modell előnyeiről és hátrányairól.
A döntés előtt vizsgálja meg a fenntartási költségeket. Ez esetben nem csupán a gyárilag megadott fogyasztási adatok tanulmányozására gondolunk, bár ezekkel is érdemes foglalkozni, sajnos ezek csak ritkán közelítik meg a valóságot. Manapság az internet segítségével könnyedén megnézheti, hogy a kiszemelt autókhoz például a főbb alkatrészek milyen áron kaphatóak, elég nagy a szórás márkánként és típusonként is.
Keressen rá a fékbetét-, az olaj- és légszűrő-, vagy éppen elsőfényszóró-árakra, ami bepillantást enged a várható költségekbe. Fontos kérdés a biztosítás is, mind a felelősség, mind a casco biztosításoknál jelentős szórás tapasztalható. Végezzen néhány próbakalkulációt a kiszemelt modellekre, mert alaposan megemelhetik az összegek a fenntartási költségeket.
Sokak számára a biztonság kérdése is kiemelten fontos. Kis utánajárással megtudhatja, hogy az adott autó miként szerepelt a törésteszteken (ezt például a EuroNCAP.com-on is meglesheti) vagy éppen a jármű felszereltségébe milyen aktív és passzív biztonsági eszközök tartoznak.
Ha mindezen túl van, és kellően rövid a lista, akkor érdemes néhány autókereskedést felkeresni. Itt a kiszemelt autókba be lehet ülni, esetleg még tesztkört is lehet menni, mielőtt meghozná a végső döntést, és megvásárolná a szívéhez közel álló, rég vágyott járművet, melyhez lelkiismerete megnyugtatására gyártson le saját magának néhány racionálisnak tűnő indokot, és vágjon bele! Valószínűleg nagyobb élményt fog jelenteni a mindennapokban, mintha a „patikamérlegelt” döntések alapján vásárolna.