A jó idővel együtt ellepték a parkokat és a kirándulóhelyeket az emberek. Döbbenetes a látvány: kortól függetlenül sokan fittyet hánynak a járvány miatti védelmi intézkedésekre és leveszik a maszkot.
A Bors munkatársai hétvégén felkerekedtek, hogy meglátogassák a népszerű budapesti kirándulóhelyeket és bizony elakadt a szavuk a látottaktól: a kikapcsolódni vágyók nagy többsége nem csak a maszkról feledkezett meg, még a távolságtartással is adódtak gondok. A Normafán, Vérmezőn, a Városligetben vagy a Guckler Károly-kilátón, de legfőképp a Margitszigeten nyoma sincs a járványügyi szigornak.
A fővárosban található zöldövezetek egyértelműen felkapott kirándulóhelyeknek számítanak, hiszen csak Budapesten majd kétmillió ember él. A hétvége folyamán, a legtöbb kirándulóhelyen a kora reggeli órákban még elenyésző volt a sétálók száma, ám délutánra néhol már tömegek alakultak ki. A legtöbb helyen a reggeli órákban zömmel kutyások és sportolók tartózkodtak, ám közülük is csak néhányan viseltek maszkot.
Sokan az ellenőrzéstől tartva csak az állukra húzták a védőeszközt, és még akkor sem húzták föl azt az arcukra, amikor elsétáltak egy kisebb-nagyobb csoportosulás mellett.
Az igazi megdöbbenést mégis az hozta, hogy a veszélyeztetett korosztályból bőven akadt olyanok, akik szintén csak díszként hordták a maszkot, ahelyett, hogy szabályosan viselték volna.
Dr. Bense Tamás háziorvos szerint sokan hamis biztonságérzetben ringatják magukat, ha szabadtéren vannak.Senkinek ne legyen hamis biztonságérzete attól, mert megkapta az oltás egy vagy két adagját.
– Egyetlen oltás sem nyújt és nem is ígér száz százalékos védelmet, nem beszélve mások veszélyeztetéséről – világított rá a Bors kérdésére Dr. Bense.
Zárt térben és szabadban is továbbra is javasolt a távolságtartás, a maszkviselés és a kézmosás vagy ennek lehetősége híján a fertőtlenítő használata.
– Azt javaslom, hogy csak olyan helyen vegye le bárki a maszkot, ahol éppen nincs senki. Ahol emberek vannak, vagy valaki közelít felénk, azonnal vegyük föl. Ezzel nem csak magunkat, hanem a többi kirándulót is megvédjük. Ez véleményem szerint a sportolókra is vonatkozik. Bizony egy futó vagy egy kerékpározó is húzza az arcára a maszkot, ha valakihez közel kénytelen elhaladni, persze legjobb lenne, ha olyan helyet keresne, ahol nincs nagy tömeg.
Azért mondom ezt, mert sporttevékenység közben a fokozott kilégzés több méterre is elrepíti azokat a mikroszkopikus részecskéket, melyeken a kórokozók megtapadhatnak
– magyarázta a háziorvos, aki mindenkit megfontoltságra, a tömegek elkerülésére és az oltás felvételére buzdít.
Dr. Bese Tamás azt tanácsolja, hogy amennyire lehetséges, mindenki próbáljon meg olyan kirándulóhelyet választani, ami nem túl felkapott. Az elemózsián kívül a táskában mindenképp legyen fertőtlenítőkendő és gél, gumikesztyű, pokróc és kullancsriasztó.
A padokat, asztalokat érdemes fertőtlenítő kendővel áttörölni, de a legjobb megoldás, ha az ember inkább pokrócra ül, természetesen csak a kullancsok elleni megfelelő védelemmel felvértezve.
A kiránduláson viselt ruhát otthon azonnal tegyük a szennyesbe, zuhanyzás után pedig vizsgáljuk át magunkat, mert már elkezdődött a kullancsszezon.
* A települések belterületén, az utcán és a közterületen továbbra is mindenki köteles maszkot hordani.
* Közterületen és nyilvános helyen a 1,5 méteres távolságot tartani kell.
* A szabadidős sporttevékenység – a kijárási tilalmon kívüli időszakban – továbbra is folytatható egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel, azzal a feltétellel, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani.