Teljesen megváltoztak a gyerekes családok hétköznapjai is, a bezártság, a kijárási korlátozás, az online oktatás mindent a feje tetejére állított. Az édesanyáknak a munkájuk, a gyerek online oktatása mellett nehezebb odafigyelni az egészséges étkezésre. A megváltozott szokások, lehetőségek miatt egyre több az elhízott gyerek.
Forrás: Shutterstock
Több, mint egy éve élünk és alkalmazkodunk a pandémiás helyzethez, elfogadtuk a változásokat. A világjárvány miatti bezárások, kijárási korlátozás, a karantén egyik hozadéka, hogy sokan meghíztak. Gyakrabban keressük a gyorsan elkészíthető, de kevésbé friss és vitamindús ételeket, valamint hajlamosabbak vagyunk, akár heti rendszerességgel ugyanazokat a fogásokat elkészíteni.
Ezek a tényezők sok családban vezettek plusz kilókhoz nemcsak a felnőttek, de a gyerekek körében is. Ez pedig hosszú távon károsítja az egészségüket.
– Gyermekek esetében nagyon fontos, hogy fogyókúráztatnunk nem szabad őket, de ez nem jelenti azt, hogy nem mutathatjuk meg nekik a zöldségek és gyümölcsök sokféleségét, vagy hogy nem ismertethetjük meg őket a teljes értékű gabonafélékkel – fogalmazta meg az alapszabályt Fülöp Lili, az Európai Friss Csapat program dietetikusa. – A testsúlycsökkentésben a gyerekek esetében is alapvető szerepe van a megfelelő táplálkozásnak, hiszen ez határozza meg, mennyi kalória jut a szervezetükbe. Legkézenfekvőbb megoldás a zöldségek és gyümölcsök arányának emelése és rendszeressé tétele a gyerekek napi étrendjében, hiszen kalóriatartalmuk alacsony, és még egészségesek is. Vitaminban, ásványi anyagokban gazdagok, antioxidáns- és rosttartalmuk pedig jelentős.
1. Készítsük el közösen! Az együtt főzött finomságokat a gyermekek szívesebben fogyasztják el, és így könnyebben ismerkednek a nyersanyagokkal is. Ne féljünk hát bevonni őket a konyhai műveletekbe!
2. Minden főétkezés tartalmazzon zöldséget! A reggeliknél, vacsoráknál lehetnek olyan nyers zöldségek, mint a retek, az uborka, a paprika, a paradicsom vagy a salátafélék, míg az ebédeknél bátran beépíthetjük a káposztaféléket és a hüvelyeseket is. Ha gyermekünk válogatós, próbáljuk különbözőképpen tálalni számára a zöldségeket, akár szószokba, levesekbe „rejtve” is
3. Mutassunk példát! Ha mi is előszeretettel fogyasztjuk a zöldségeket és a gyümölcsöket nyersen, főtt, sült vagy párolt állapotban, esetleg savanyúságként, akkor gyermekünk is szívesebben fogadja majd el a szezonális finomságokat.
Katus Attila csatlakozik az előtte szólóhoz, hogy a szülői példamutatás nagyon fontos. Nem csak az étkezésben, a rendszeres mozgásban. Ha a gyerek azt látja, hogy édesapja, édesanyja nem sportol, akkor neki is nehezebben jön meg a kedve.
Főleg ebben a bezárt, korlátozott világban, még tél is volt, amikor a haverokkal sem lehet kimenni focizni, kergetőzni
– magyarázta az aerobic oktató. – Pedig a sportra, mozgásra mindenhol meg lehet találni a lehetőséget. Ez nagyon fontos, mert elmaradtak a gyerekeknek az edzések, az online testnevelési óra pedig valljuk be, nem olyan. Vannak a gyerekek életében szenzitív periódusok, amikor bizonyos szervek, érzékelés fejlődnek, mint például a koordináció. Ha ez kimarad, később nehéz pótolni. Szóval vegyük rá a gyerekeket a mozgásra, tegyünk be zenét, az ad egy alap kedvet, ritmust a sporthoz. Egy jó aerobic mindent átmozgat.