Dr. Merkely Béla és Dr. Szlávik János egyaránt felhívták a figyelmet a napokban, hogy csak az oltás jelenthet megoldást a hihetetlenül gyorsan terjedő brit mutánssal szemben, ám a szakemberek azt is kiemelték: nem szabad érzelmek alapján válogatni a vakcinák között, érdemes csak a tudományos eredményeket figyelembe venni.
Forrás: Pexels.com
Magyarország továbbra is az élvonalban van Európában az átoltottság tekintetében, immár átléptük a 3. millió oltást is. Mindeközben folyamatosan hallani különböző rémhíreket egyes vakcinákról, azonban most ezeket is tisztázták a szakemberek.
Dr. Szlávik János a Délpesti Centrumkórház infektológus főorvosa szerint rendkívül örvendetes, hogy Magyarország többféle oltással olthat, hiszen így több vakcina érkezik az országba, azonban van hátránya is.
A lakosságnak nehéz eligazodni az információk sokaságában, de én azt javaslom mindenkinek, hogy ne az érzelmeire hallgasson, a valódi tudományos eredményeket vegye figyelembe.
– Egy védőoltásnak lehetnek ritka mellékhatásai, ez történt az AstraZeneca esetében. De Magyarországon egyébként ilyen esemény mindezidáig nem történt – szögezte le az infektológus, aki azt is kiemelte: a kínai vakcina hatékonysága pedig teljesen rendben van.
Mindehhez Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora hozzátette, hogy számos olyan tragédia történt, amikor valaki várt egy vágyott vakcinára, majd elkapta a vírust, és „szörnyű vége lett a történetnek. Majd azt is kiemelte: az első oltás után nagyjából két héttel alakul ki az immunitás és lesz gyakorlatilag közel 100 százalékos a biztonság a súlyos megbetegedéssel szemben.
A második oltás ezt követően egyfajta sokszorosító hatással rendelkezik, ami megnöveli a szervezetben az ellenanyagok számát.
Azok kapcsán pedig, akik átestek a betegségen elmondta: az ellenanyagszintjük ugyan alacsonyabb, mint az oltottaké, de nekik bizonyítottan elég már csak egy oltás.
Egyre többen végeztetnek ellenőrző vizsgálatot az oltással történő immunizálást követően, hogy megbizonyosodjanak róla, megszerezték-e a védettséget. Dr. Szlávik János szerint az oltások hatásosságát azonban nem így kell mérni, az antitestek száma egyénenként is változhat. Kiemelte: az emberek a védőoltások után olyan antitest vizsgálatokat végeznek, amelyek egyes védőoltásoknál nagyon magas szinttel járnak, másoknál kevésbé magas szinttel.
De a védőoltásoknak úgymond a végpontjai nem ezek, hanem azok, hogy
mennyire képesek a megbetegedést, a megfertőződést megakadályozni és mennyire képesek azt megakadályozni, hogy az illető kórházba kerüljön vagy meghaljon
– mutatott rá a főorvos.
A Semmelweis Egyetem rektora hangsúlyozta: ahhoz, hogy a járvány tartósan alacsony számokat mutasson Magyarországon,
nagyjából 5 millió állampolgárt kell beoltani, de reméli, hogy ennél többen igénylik majd a vakcinát, ami elég lehet ahhoz, hogy "nyugodt nyarunk legyen" és a járvány ne térjen vissza szeptemberben.
Kiemelte: a brit variánst csak oltással lehet elkerülni, ugyanis olyan nagy a fertőzőképessége, hogy csak idő kérdése, mikor fertőzi át a teljes populációt. Tehát téved az, aki úgy gondolja, a saját beoltása nélkül kialakul a nyájimmunitás - tette hozzá.