Aktuális

Megölte a csapatszellemet és a közösséget a home office – hogyan térjünk vissza a munkába?

Újvári Mihály

Létrehozva: 2021.04.29.

A többség már hozzászokott az otthoni munkavégzéshez, hogy nem kell kiöltöznie, utaznia és a kanapé kényelméből keresheti kenyerét. Akadnak azonban szép számmal, akik toporogva várják az iroda kapujának átlépését. A visszatérés a szakértő szerint nem lesz zökkenőmentes.

Forrás: Shutterstock

Az átlag fél a változástól

A koronavírus-járvány következtében bevezetett home office után az emberek lassan visszatérnek az irodába, még akkor is, ha a munkahelyi mindennapok sok cégnél már nem ugyanazt jelentik. Mindez örömöt, félelmet, megkönnyebbülést és bizonytalanságot egyaránt kiváltathat az emberekből.

– Fontos leszögezni, hogy minden érzés teljesen normális egy ilyen szituációban – kezdte a Borsnak Kertész Tamara, Munka- és szervezetpszichológus.

Azt kell látni, hogy minden változás együtt jár valamifajta félelemmel és kezdeti ellenállással. Az embereknek magával a változással kapcsolatban vannak ellenérzéseik, mert azok arra kényszerítik őket, hogy kilépjenek a komfortzónáikból.

Megöli a csapatszellemet az otthonlét

A szakértő emlékeztettet a tavaly márciusi helyzetre, mikor mindenki az otthoni munkavégzés ellen ágált és gyártotta a kifogásait, viszont az azóta eltelt egy év alatt megszokta, megszerette, sőt, magáévá tette ezt a munkavégzési formát, amivel azonban akadtak vállalati szinten problémák.

 Én dolgozom vállalati trénerként is, és kijelenthetem, hogy az elmúlt egy év csapatépítésre teljességgel alkalmatlan volt.

Az otthoni munka az előnyei mellett megöli a csapatszellemet, a közösséget és a munkahelyi légkört. Alapvetően társas lények vagyunk, akiknek fontosak a személyes érintkezések. Ezek hiánya akár depresszív tünetek kialakulásával is járhat – árulta el a pszichológus.

Pár hét kell a visszaszokáshoz

Sokan a home office-ból visszatérve rosszullétről, émelygésről, hasfájásról számolnak be. Több vállalat HR osztálya is észrevette, hogy otthonról visszatérő kollégáik azonnal betegállományba mennek.

Félünk a változástól, ami stresszt generál bennünk, és előfordulhat, hogy ezt megsínyli a szervezetünk immunitása és ténylegesen kialakul valamilyen betegség, de az is elképzelhető, hogy színlelik ezeket a tüneteket, hogy ezáltal későbbre tolják a szembesülést a szituációval – mondta Kertész Tamara. A szakember szerint fontos, hogy nem szabad hagyni, hogy úgy tegyen a vezetőség, mintha nem történt volna semmi változás az elmúlt időszak hatására. Hosszútávon jót tesz az embernek, ha emberek között dolgozhat.

Ebben a helyzetben fontosnak tartom, hogy a vezetők most viseltessenek nagyobb megértéssel és türelemmel az alkalmazottaik iránt. Úgy látom szükséges pár hét ahhoz, hogy visszaszokjon az ember.

A munkahelyi lét előnyei:

- ráerősít a csapaton belüli együttműködésre
- elősegíti a személyes és munkakapcsolatok kialakulását
- hatékonyabb információáramlást biztosít
- Megteremti a hovatartozás érzésének feltételeit
- Sokak számára az irodai környezet biztosítani tudja a hatékonyságot
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek