Aktuális

Még a tudósok is önkéntes munkát végeznek a koronavírus-járvány alatt

Bors

Létrehozva: 2021.04.06.

A koronavírus-járvány olyan nagy egészségügyi kapacitást igényel világszerte, hogy még a tudósok is csatasorba álltak és a frontvonalban küzdenek. Az Egyesült Államokban élő magyar tudósházaspár egy oltóponton segít, míg orvostanhallgató lányuk Emese egy hazai kórház szolgálatába állította szabadidejét.

Még a tudósok is önkéntes munkát végeznek a koronavírus-járvány alatt

Márka Szabolcs és felesége, Zsuzsa Magyarországon nőttek fel, de mára a Columbia Egyetem tudósai lettek, akik asztrofizikával és biofizikával foglalkoznak. Jelenleg kutatási területeik kibővültek, hiszen a járvány idején technológiai tudásukkal ők is hozzájárulnak a koronavírus elleni harchoz, és az újrakezdéshez. A tudós család a munkaidő letelte után is kiveszi a részét a küzdelemben, hiszen önkéntes munkával a frontvonalban segítik az egészségügyi ellátást.

Az egész család önkéntesként dolgozik

Márka Szabolcs és felesége a járványügyi helyzet súlyossága miatt jelenleg otthoni munkavégzésre kényszerült, de ahogy mondják, azóta ha lehet, még többet dolgoznak. A házaspár nehezen viseli az elszigeteltséget, különösen most, hogy gyermekeik a távoktatás előnyeit kihasználva Magyarországon maradtak a nagymamákkal kozosen vigyázván egymásra.

Végre volt szerencsénk hosszú ideig Magyarországon lenni, ami mindig rettenetesen feltölt bennünket

– kezdte a Borsnak Márka Szabolcs, a Columbia Egyetem professzora.

– Minket most az visszavitt a munka a Newy York City-be, de a gyerekeink otthonmaradtak, és jelenleg is a nagyszülők életet teszik szebbé, akik közül már ketten szerencsére megkapták az oltást.

Emese lányunk, aki orvosi pályára készül egy magyar kórházban vállalt napi 7 óra önkéntes munkát az online egyetem mellett. Támogatjuk benne, hiszen ez a szolgálat egy óriási lelki és szakmai tapasztalat is számára. – Mi most kicsit száműzöttnek érezzük magunkat, hiszen otthonról dolgozunk. A lezárások és a saját magunk védelme érdekében szinte el sem hagyjuk a házat – mesélte Szabolcs, aki szerint bár az amerikaiak betartják a szabályokat, a parkok, a boltok és az éttermek sajnos még mindig tele vannak.

Mi úgy érezzük, hogy segítenünk kell, ezért heti fél nap önkéntes munkát vállaltunk egy stadionnyi oltási ponton. – Ezek a helyek nagyon precízen működnek, hiszen nem alakulhat ki tömeg, sorbanállás, torlódás, vagy hibák. A munka komoly figyelmet igényel, így igen fárasztó – tette hozzá Szabolcs.

Gőzerővel zajlanak a kutatások

A Columbia Egyetemen számos kutatás zajlik a koronavírussal kapcsolatban, melyek közül néhányban Szabolcs és felesége is részt vesz.

– A hatóanyag kutatások mellett fut egy új kollaboraciós projektünk is. Ennek lényege, hogy föltérképezzük a hogy a kutatásainkkal kapcsolatos  génmutációk  milyen hatással vannak a koronavírusra.

Ha megváltoztatják a fertőzés lefolyását az a megertes mellett akar információt adhat majd arról is, hogy hogyan is lehet védekezni ellene. Létezhetnek olyan mutációk, amelyek jobban vagy kevésbé ellenállóvá tehetik az embereket a fertőzésekre

– magyarázta Szabolcs, majd a Columbia Egyetem egyéb projektjéről is mesélt.

– Itt a Columbia Egyetemen fedezték fel a New York-i variánst, ami most városunkban fertőzések jelentős részéért felelős.Igazán megnyugtató, hogy a kutatók komolyan követik a virus evolucíóját, hiszen csak így lehet esetleges veszélyesebb variánsok ellen is hatékony vakcinát fejleszteni időben.

Az oltás az egyetlen kéznél lévő megoldás most

Általában a tudomány a legtöbb meglepetésre nem tud azonnal választ adni hiszen a természet megismeréséhez idő kell. Kivételt képeznek azon esetek, hol egy zseni előre látta a jövőt évtizedekre, hiszen ilyenkor a tudomány felkészülten várja a vészhelyzetet.  Példaként hozta fel Karikó Katalint a BioNTech alelnökét, aki több évtizede kutatja az mRNS vakcina technológiát.

– Karikó Katalin több évtizedes kutatásának köszönhető, hogy ilyen hamar sikerült létrehozni a koronavírus elleni vakcinát. A munkája pont a legjobbkor ért célegyenesbe, hiszen így sikerült az emberiség kezébe adni egy hasznos fegyvert a fertőző betegségek ellen, mely technológiának már két koronavírus elleni oltást is köszönhetünk – mesélte az asztrofizikus elismerően a magyar származású tudósról. – Karikó Katalin nagyon szimpatikus tudós.

Örülünk, és büszkék vagyunk rá, hogy a gondolatai segítették az emberiséget. Abban bízunk, megkapja a megérdemelt elismerést felfedezéseiért

– fejtette ki véleményét Szabolcs.

A professzor kiemelte: az oltás a legnagyobb orvosi eredmény a világ történetében.

Az oltás felvételét nagyon várjuk, és ajánljuk is mindenkinek. A vakcina annak kifejezése, hogy tartozunk egy közösséghez, akikért felelősnek érezzük magunkat.

– Véleményem szerint Magyarországon is példaértékü az immunizálás, arról nem is beszélve, hogy ez a kis ország valóságos csodát hajtott végre azzal, hogy ennyi vakcina adagot szerzett be. Én látom, hogy micsoda verseny megy az oltóanyagokért, és azt hiszem, Magyarország ezt a világbajnokságot igen jól játssza!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek