Aktuális

Súlyos büntetés jár, ha védett virágot leszakítunk – Vendégek vagyunk a természetben, viselkedjünk is úgy!

Bors

Létrehozva: 2021.04.13.

Eljött a tavasz, egyre többen merészkednek ki a szabadba. Sokan azonban nem képesek ellenállni a kísértésnek, ha meglátnak egy szép virágot vagy kedvesnek tűnő állatot. A Bors a Magyar Természetvédők Szövetsége segítségével járt utána, hogy túrázás közben mi szabad és mi tilos.

Súlyos büntetés jár, ha védett virágot leszakítunk – Vendégek vagyunk a természetben, viselkedjünk is úgy!

Könnyen pórul járhat, aki nem megfelelő helyen szakít le egy virágot. Bizonyos növények eszmei értéke ugyanis akár 250 ezer forint is lehet, márpedig ha egy természetvédelmi őr rajtakap valakit, akkor bizony köteles intézkedni.

Éljen a természet!

Kapitányné Sándor Szilvia, a Magyar Természetvédők Szövetsége munkatársa fontosnak tartja, hogy a kirándulni indulók tisztában legyenek bizonyos etikai- és jogszabályokkal.

– Mi, emberek a természetben vendégek vagyunk – szögezte le a természetvédő, és hozzátette: bármennyire is nagy a kísértés, a természetvédelmi területeken tilos növényeket gyűjteni.

Az ilyen helyek célja, hogy megóvjunk bizonyos növény- és állatfajokat. Éppen ezért tilos bármit is leszakítani vagy gyűjteni – magyarázta a szakértő.

Ugyan egyesek hajlamosak lehetnek azt gondolni, hogy azzal, hogy leszedik az érett málnát vagy szamócát, nem tesznek kárt a növényben, pedig a tiltás a látszólag ártalmatlan tevékenységre is vonatkozik.

Tulajdonképpen úgy kell felfogni, hogy egy védett területen minden növény és állat védettséget élvez.

Ugyan előfordulhat, hogy kirándulás közben a mókusokat vagy sünöket is egész közelről megcsodálhatjuk, azonban tudni kell, hogy a vadállatok normál esetben nem keresik az ember közelségét. Nem kell velük barátkozni, és az etetésükkel még kárt is tehetünk bennük.

Gyönyörködjünk a látványukban, örüljünk nekik, de ne háborgassuk azokat – szögezte le Kapitányné.

A védettséget nem élvező területeken kisebb a szigor, ám azokon sem tehetünk meg bármit. A védett fajokat képviselő növényeket azokon sem szabad leszakítani.

– Saját felhasználásra szabadon gyűjthető gyümölcs vagy gyógynövény, de az etikai szabályokra oda kell figyelni. Semmiképpen se szüreteljük le egy egész növény gyümölcsét – mondta a szakértő.

Sántha Eszter gombaszakértő a Borsnak elmondta: a gombák jellemzője, hogy a fajok képviselői csoportosan jelennek meg. Ha valaki valamennyit leszedi, azzal megakadályozza, hogy az egyedek elszórják a spóráikat, vagyis nem lesz utánpótlás.

– Az erdők és a tisztások is csodálatos élményt nyújtanak a kirándulóknak. Mindenkinek azt javaslom, hogy ezeken a helyeken töltődjön fel, élvezze a nyugalmat, gyönyörködjön a látványban és fogadja be az illatokat!

Ennyi a bírság!

Komoly pénzbírságot kell fizetnie annak, aki egy védett növényt leszakít. Íme néhény példa. Az értékek szálanként értendők.

Hóvírág: 10 ezer forint
Sárga sásliliom: 100 ezer forint
Szakállas orbáncfű: 100 ezer forint
Lápi hagymaburok: 250 ezer forint
Szarvas bangó: 250 ezert forint

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek