Kezdetét vette a gyógyszer vizsgálata, a magyar koronavírus-tablettáról most a kutató orvos beszélt az Infórádióban.
Bár folyamatosan vizsgálják a koronavírus ellen is hatásos gyógyszereket, és több olyan versenyző is akad, amelyik jó eséllyel szembeszállhat a vírussal, az egyik legígéretesebb az invermectin.
– Az Ivermectin molekula vizsgálata – a Meditop kezdeményezésére, az OGYÉI engedélyével – már kezdetét vette Magyarországon. Ha hatásos lenne, akkor, mivel az ipari szereplő már megvan, akár széles körben is rendelkezésre állhat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Mátyus Péter professzor, aki maga is a koronavírus kutatócsoport tagja.
Elmondta, hogy a szer állatgyógyászati orvosságként tűnt fel a nyolcvanas években, de az évtized közepétől már a humán gyógyászatban is alkalmazták, és több súlyos betegségnek - köztük a nílusi vakságnak - a kezelésére is bevált, és felmerült a használata a malária esetében is.
Vagyis joggal teszi azt mérlegelendővé, hogy vajon egy komplex patomechanizmusnak a kezelésére nem jöhet-e szóba, hiszen rendelkezik antivirális hatással az új típusú koronavírus ellen
- magyarázta a professzor, aki szerint az Ivermectin lehet az, amit gyógyszerré fejlesztenek Magyarországon a koronavírus ellen.
Persze az sem mindegy, hogy egyes gyógyszereket a fertőzés mely szakaszában adják be a betegeknek, de most a professzor és a kutató társai úgy vélik, hogy az Ivermectin a vírus első szakaszában lehet a leghatékonyabb, a súlyosabb, már lélegeztető gépen lévő betegek számára pedig inkább más, szteroidos szerek lehetnek hatásosak. A csoport most is dolgozik a szer kidolgozásán, azonban a hatékonyságát a közeljövőben klinikai vizsgálatokkal kell igazolni.