Megkezdődtek a Sinopharm leányvállalata által kifejlesztett, gyermekeknek szánt, koronavírus elleni oltóanyag klinikai tesztjei Kínában – a Bors utánajárt, mit is lehet ma tudni a kezdeti stádiumban járó új vakcináról.
Forrás: Fotó: Shutterstock.com
A China National Biotec Group (CNBG) korábban gyártott két oltása közül az egyik, elölt koronavírust tartalmazó vakcina, a Sinopharm tavaly decemberben elsőként jutott feltételes piaci engedélyhez az ázsiai országban - a magyar egészségügyi hatóságoktól is ez az oltóanyag kapott engedélyt.
Az új, 3 év feletti, ám 18. életévét még be nem töltött gyermekek számára szánt készítmény
felépítése a COVID-19 egyik S-fehérje-alegysége, méghozzá a receptorkötő tartomány szerkezeti jellemzőin alapul. Voltaképpen a kórokozó S-fehérjéjének másolatait állítja elő, amivel arra ösztönözi a szervezetet, hogy az a vírust semlegesítő antitesteket termeljen.
A vakcinát gyártó cég szerint az általuk korábbiakban már kifejlesztett, vagyis elölt vírust tartalmazó oltóanyaggal szemben
a génmódosított vakcina előállítása nem igényel magas biológiai biztonságú laborokat,
vagyis a szer nagy volumenben történő gyártása hamar kezdetét veheti. Mint azt a vállalat közölte: a most beindított tesztek eredményei döntik majd el, akár három adagra is szükség lesz-e a kellő védettség kialakulásához.
Ahogy azt Dr. Tóth Sándor a Borsnak elmondta: az új gyógyszerhez hasonlatosan mind a hírvivő RNS, mind a DNS vakcinák rekombináns oltóanyagnak számítanak. Mindemellett a virológus szerint a „génmódosított” kifejezés azt takarhatja, hogy a készítmény az Astra Zeneca, illetve a Szputnyik V ligájában játszik.
Ennek értelmében a génmódosítás a hordozó vírusban történik, vagyis így válik majd szaporodásra képtelenné
– magyarázta a szakember. Azt is elmondta, abban sincs jelentős újdonság, hogy a kínaiak az S-fehérje receptorkötő tartományának szerkezeti tulajdonságait vették alapul a vakcina megalkotása során, vagyis egy megbízható technológiával állunk szemben – illetve azok, akik majd a tesztek alanyai lesznek.
A doktor úr arra is kitért, nincs abban semmi meglepő, hogy három dózist jósolnak a megfelelő védettséghez, elvégre a legtöbb hagyományos vakcina esetén már régóta ez a bevett eljárás. Az első oltás megismerteti az immunrendszerrel az antigént. Ezt szokta követni az 1-2 hónapon belül beadott emlékeztető oltás, évekkel később pedig a harmadik zárja a folyamatot – ez a rutin.
Az utolsó hivatott felfrissíteni az immunmemóriát, amellyel ezek után évekre, vagy akár évtizedekre elegendő védettség is elérhető
– emelte ki a szakértő, hozzátéve, hogy az eddigi ismeretek alapján az új vakcina esetében is erről lehet szó.