Aktuális

Egyszerű gyakorlatok: így lehet úrrá a feledékenységen

Bors

Létrehozva: 2021.05.30.

A koronavíruson átesettek közül többen is küzdenek memóriazavarral, vagy úgynevezett agyi köddel, ami a tiszta, logikus gondolkodás gátja. De nemcsak post-Covid-tünetként jelentkezhet, hanem időskorban is gyakori, hogy a rövid távú memória rakoncátlankodik.

Egyszerű gyakorlatok: így lehet úrrá a feledékenységen

Forrás: Shutterstock

Mire a boltba ér, elfelejtette, hogy mit is kellene vásárolnia? Nem jut eszébe a szomszéd vagy egy régi ismerős neve? Vagy fogalma sincs, miért ment ki főzés közben a kamrába? Arról már nem is beszélve, hogy állandóan a szemüvegét vagy a kulcsait keresi? Bizony bosszantó, ha a memóriája cserben hagyja. 

Mindegy, hogy a koronavírus-fertőzés után lett „felejcsik”, vagy a kor előrehaladtával kezd hézagossá válni az emlékezete, az agya tornáztatásával jelentős javulást érhet el ezen a téren.
Hogyan? Íme né­hány hasznos tanács.

Mozgás és étrend

A sport az agy karbantartásában is segít, hiszen javítja a vér- és oxigénellátását. Ha csak napi 15-20 percet sétál, már az is rengeteget jelent, de ha többet bír, ak­kor nyugodtan fusson, ússzon, kerékpározzon stb. A mediterrán étrend is hatásos, vagyis sok zöldség, gyümölcs, olívaolaj, fehér hús, hal vagy tenger gyümölcsei. A gingko biloba pedig igazi varázsszer, érdemes ilyen tartalmú készítményre beruházni. Na és persze jó, ha kerüli az olyan káros szenvedélyeket, mint a drogozás, az alkoholfogyasztás vagy a cigarettázás.

Minőségi alvás

A mély, nyugodt alvás is nagyban hozzájárul, hogy az elméje friss és terhelhető legyen. Ezért érdemes időben lefeküdni, nem pedig hajnalig nézni a tévét vagy nyomkodni az okos­eszközöket. Sőt, lehetőleg semmit ne hagyjon közvetlenül az ágya melletti éjjeliszekrényen, ami a fényével  vagy a hangjával megzavarhatja a pihenését, például telefont, tabletet, okosórát stb. Figyeljen arra is, hogy lefekvés előtt két órával már ne egyen, főleg nehéz ételt.

Zenélés, tanulás

Segít, ha valamilyen kreatív elfoglaltság után néz: ha hangszeren játszik, nyelvet vagy verset tanul, netán rajzol, fest, kézimunkázik, fúr-farag. Ezek mindegyike stimulálja az agyat. De az is jó, ha csak hallgatja a zenét vagy a hangoskönyvet. A fotóalbumok nézegetése, a pozitív emlékek felidézése vagy a meditáció sem elfecsérelt idő.

Játékok, rejtvények

A társasjátékok – különösen a szókirakós Scabble –, a kártya, a dominó, a keresztrejtvény egy­aránt edzi az agyat. S nem mellesleg még szórakoztat is. Ha netán egyedül van, sakkozni a számítógép ellen is tud, na és a pasziánsz ugyancsak remek lehetőség.

Egyszerű gyakorlatok

Bevásárlólista memorizálása: próbálja az egyes árucikkek nevének kezdőbetűjét egy értelmes szóvá alakítani. Vagy mindegyikhez egy jelzőt biggyeszteni, és kis versikét fabrikálni belőle, így könnyebb lesz megjegyezni.

Telefonszámok, kódok: amióta állandóan kéznél van a mobil, kevesen jegyzik meg a telefonszámokat, belépőkódokat stb. Pedig érdemes trenírozni rá az agyat. Próbálja felosztani nevezetes évszámokra, kedvenc számokra, vagy családtagjai születési hónap/nap kombinációira, így könnyebben bevillannak.

Mi hol található: amikor leteszi a kulcsait, a szemüvegét, a bérletét, mondja el hangosan, hol is hagyja, így tudatosítani fogja magában, hogy hol kell majd keresnie.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek