Aktuális

Mobilapplikáció segíti az autizmussal élőket

Bors

Létrehozva: 2021.05.25.

Az evés, a tisztálkodás, az öltözködés, vagy akár egy ügyintézés, eljutni A-ból B-be – nekünk mindez rutin. Az autisták számára nem csak ezek, sok más tevékenység is óriási kihívást jelenthet.

Mobilapplikáció segíti az autizmussal élőket

A környezet támogatása nélkül az autizmussal élők nagy része nem is képes boldogulni a hétköznapokban. A DATA applikáció segítségével azonban önállóbbak lehetnek. Az egyedülálló fejlesztésről Kővári Editet, az Autisták Országos Szövetségének elnökét kérdeztük.

A DATA autizmusban érintett személyek számára kifejlesztett digitális szoftverrendszer. A mobiltelefonon vagy tableten futó applikáció és internetes tervező felület a mindennapi élethelyzetekben, akár a fogmosásban, öltözködésben, ételkészítésben, bevásárlásban segít.

Sőt, még az ügyintézésben, az orvosnál, és az iskolában is. A DATA-t akár óvodások és felnőttek is használhatják.

– 2017-ben jelent meg egy pályázati felhívás, amelyben olyan projektötleteket vártak, amik fogyatékkal élő személyeknek segít a napi életük minél önállóbbá tételében. Dr. Győri Miklóssal, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar vezetőjével megírtuk a pályázatot – meséli Kővári Edit, akinek azért is volt szívügye a DATA, mert 18 éves gyermeke autista. 

– Számunkra a kérdés az volt, hogy lehet úgy megcsinálni az applikációt, hogy mindenkinek abban segítsen, amiben szüksége van rá. Egyénre szabott megoldásokat kínál, az autisták otthonán kívül is támogatást tud nyújtani. Azokat a segítségeket, melyeket eddig papírból készítettünk és kreatív megoldásokkal használtunk főként laminált képek, ábrák formájában, most egy applikáción belül elérhetőek. A DATA appliká­cióhoz tartozik egy webes tartalomtervező felület. Ez teszi lehetővé, hogy a segítő tartalmakat a konkrét személynek a konkrét napra, élethelyzetre megtervezzék, majd szinkronizálják arra az okos készülékre, ami az ő kezében van. Vannak előre feltöltött úgynevezett mintatartalmak is, amiből választhatnak.

– Az applikációban főként olyan élethelyzetekből készítettünk tartalmakat, mint például banki készpénzfelvétel, vérvétel, vagy fogászati kezelés. De belekerültek a koronavírussal kapcsolatos tartalmak is, például, hogy hogyan csinálnak PCR-tesztet – tette hozzá Kővári Edit.

Az autisták nehezen osztják meg élményeiket és kérnek segítséget, az applikáció ebben is segít.

– Amikor nincs velem a gyermekem, akkor a nála lévő applikáció segítségével az eseményekről, élethelyzetekről smile-s, vagy akár szöveges visszajelzést is tud küldeni nekem a tervező felületre. Vagyis láthatom napközben, hogyan érzi magát, mi okoz neki gondot. Ez rendkívül fontos, mert így tudhatjuk, mire kell jobban figyelni, több, vagy másféle támogatást készíteni, esetleg egy-egy társas szituációt közösen értelmezni és tanulni. Ezek a segítségek jelentik az autista gyermekek és felnőttek számára az érzelmi biztonságot, a kiegyensúlyozottabb, önállóbb és boldogabb mindennapokat! Az Autisták Országos Szövetsége Egy lépéssel közelebb nevű on­line rendezvényén a napokban mutatta be az applikációt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek