Pamutgatyák lebomlásából következtetnek arra, mennyire jó a termőföld minősége. Ehhez a magyar gazdáknak a birtokukon kell elásniuk az alsókat.
Forrás: Karnok Csaba / Délmagyarország
Az első hallásra meglepőnek tűnő programot az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézete indította. Az „Alsóban az élet” közösségi kutatásba április 11-ig várták gazdálkodók és földhasználók jelentkezését. A résztvevők kaptak egy pamut alsónadrágot, amelyet 20-25 centiméter mélyen kellett elásniuk a megművelt rétegbe május 3-a és 9-e között. A maradványát azután július 12-e és 18-a között kell kiásniuk. A leletről és a helyéről készült digitális fotót az intézet munkatársai fogják elemezni képfelismerő technikával.
Ez a fajta kutatás Kanadából 2018 decemberében indult el. Nálunk 1230-a jelentkeztek: civilek, erdészetek, gazdaságok vegyesen
– mesélte a Borsnak Kovács Zsófia Adrienn, a projekt egyik felelőse.
– Fontos volt, hogy valódi alsónadrágot osszunk ki, és nem egy rongydarabot, mert az valószínűleg nem keltette volna fel az emberek érdeklődését. Az alsók 95 százalékban pamutból készültek, a fennmaradó öt százalék a gumi. Felhívtuk a figyelmet arra, hogy ezeket nem lehet felvenni, viselni – mondta Zsófia.
– Az alsókat hatvan nap múlva lehet kiásni, oldalt szét kell vágni, kiteríteni, lefotózni, és azt hozzánk visszaküldeni.
Van egy program, ami ebből kiszámolja, hogy mennyi bomlott el. Minél termékenyebb a talaj, a baktériumok, vírusok, bogarak jelenléte, annál gyorsabb a bomlás.
Homokosnál szinte nincs is, de egy „élettel teli” frissen trágyázott, aktív talajban a bomlás akár harminc nap alatt is megtörténhet – mondta Kovács Zsófia Adrienn.