A szakemberek szerint a gyártók és forgalmazók plusz költségeit a fogyasztók fogják megfizetni.
Egy új kormányrendelet értelmében július 1-jétől tilos lesz a műanyag tányérok és evőeszközök használata, és többek között a vékony nejlonzacskók vagy a fültisztító pálcikák is lekerülnek a boltok polcairól. A szakemberek szerint a gyártók és forgalmazók plusz költségeit a fogyasztók fogják megfizetni.
Azokra az egyszer használatos műanyagokra vonatkozik, amiket leginkább megtaláltak az európai strandokon, vízpartokon. Ilyenek a szívószálak, műanyag tálak, evőeszközök, lufi, alátétek, műanyag fülpiszkálók
– mondta el a tiltásról Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője az ATV Híradójának.
Van olyan budapesti élelmiszerüzlet, ahol a zöldség, pékáru is kis nejlonzacskókba kerül, ám a jövő hónapotól ezek a nejlonzacskók is be lesznek tiltva, mivel az 50 mikronnál vékonyabb falvastagságú zacskók közé tartoznak.
Egy magyar szakértő szerint a hazai szabályozás szigorúbb az uniósnál.
Az új szabályok többletköltséggel járnak, mind a gyártók, mind a forgalmazók, mind a fogyasztók számára
– magyarázta Jancsa-Pék Judit, a Leitner&Leitner vezető tanácsadója, aki úgy véli, ezeket a többletköltségeket a fogyasztók fogják leginkább megérezni.
Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-szakértője úgy gondolja, hogy
ha a szívószál vagy a fültisztító más anyagból, nem műanyagból fog készülni, drágább lesz, hiszen „jelenleg a műanyag a legolcsóbb megoldás.”
A környezetvédelmi díj többlet adót fog jelenteni amit a gyártók szintén az áremeléssel kompenzálnak majd. Az élelmiszer-szakértő szerint az élelmiszerboltokban kapható nagy zacskók is drágulhatnak.
A kormányrendelet hatályba lépése a gyártóknak is változást hoz. Júliustól ugyanis figyelmeztető jelzéseket kell használniuk bizonyos termékek csomagolásán, hogy felhívják a vásárlók figyelmét, ha a termék műanyagot tartalmaz.