Koronavírus-járvány ide, vagy oda, nem csökkent, sőt nőtt a házasságkötési kedv Magyarországon. Május 27-e óta – mikor elértük az 5 millió beoltottat – valósággal robbant a szerelembomba és vele az egész esküvői iparág.
Forrás: Saját fotó
Párok ezrei szeretnék kimondani a boldogító igent az elkövetkező hónapokban és közöttük szép számmal akadnak olyanok, akiknek már másodszorra, harmadszorra kellett elhalasztani a lagzit a vírushelyzet miatt. A Bors utánajárt, hol, hogyan és milyen feltételek mellett lehet egybekelni az idei esküvői szezonban.
– A pandémia miatt gyakori lett, hogy a párok polgári keretek között szűk családi körben hivatalosan egybekeltek és a nagy vendégsereggel, barátokkal tervezett lakodalmat eltolták, kivárva ezzel a korlátozások feloldását, ami nemrégiben megtörtént.
Azóta meg sem állok, egyik lagziból megyek a másikba. Néha már úgy érzem magam, mint egy haknizó rocksztár
– nyilatkozott lapunknak Kovács Richárd kétszeres Wedding Award nyertes ceremóniamester.
Ricsi, ahogy a szakmában hívják, az egyik legismertebb és legjobban keresett ceremóniamesterek egyike több száz esküvővel a háta mögött, mint mondja, a pandémia miatt szemléletváltás következett be az esküvőkkel kapcsolatban.
– Mindenki az elkövetkező pár hónapban akarja behozni az elmúlt másfél évet, ezért nagyon komoly a nyomás a szolgáltatói szektoron. Az esküvői helyszínek, a dekoratőrök, a zenészek és a szabók naptára is tele van, csakúgy, mint az enyém. Az idei évben 57 pár kért fel, hogy segítsem őket a háttérből életük egyik legfontosabb napján. Ebből 21-en tervezték, hogy március, április vagy májusban fogadnak egymásnak örök hűséget. Ezeket az időpontokat is át kellett ütemezni nyárra vagy őszre, ami nagy kihívást jelent. A helyszínek a hétvégi időpontokra foglaltak már mindenütt, és közben torlódnak a párok is.
Ezért elmondható, hogy a járvány ledöntötte azt a tabut, miszerint nem tervezünk esküvőt hétköznapra. Egyre többen kelnek majd egybe kedden vagy szerdán, mint azelőtt
– árulta el a szakember.
Akitől azt is megtudtuk, hogy a vírushelyzet miatti, esküvőkre és családi rendezvényekre vonatkozó szabályok vendégekkel való betartatása tovább bonyolítja a helyzetet.
Az emberek úgy buliznak, táncolnak, mintha nem is lett volna a Covid. Azt veszem észre, hogy mindenki maga mögött akarja már tudni az elmúlt időszakot.
Persze mi, szolgáltatók kihelyezzük a fertőtlenítőket és betartjuk a létszámkorlátozást, valamint ellenőrizzük az oltási igazolványok meglétét, de ez pluszfeladatot és szervezést jelent az előző évekhez képest – mesélte Richárd.
Megtudtuk tőle azt is, hogy az idén – talán a vírus miatt – a természetközeliség hódít-e az esküvői trendekben. Egyre nagyobb divat a „szabad ég alatt” kimondani a boldogító igent, és egyéb programokat is nyílt térre szervezni.
Újra lehet esküvőt tartani, ez nem minősül rendezvénynek – viszont a lakodalom igen.
– A lakodalomban legfeljebb kétszázan tartózkodhatnak.
– A védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők akkor vehetnek részt rajta, ha azt privát helyszínen tartják vagy vendéglátóhelyen akkor, ha az esemény zárt körű.
– A védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők szálláshelyen is csak akkor vehetnek részt a lakodalmon, ha az esemény zárt körű. Ha más vendégek is vannak a szálláshelyen, akkor a védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők csakis az elkülönített helyiségben tartózkodhatnak, a szálláshely többi részébe nem léphetnek be.
– A fenti esetekben a védettségi igazolvánnyal nem rendelkezőknek maszkot sem kell viselniük.