Ebből a két jelből könnyen megállapíthatod, mi a helyzet az egészségeddel.
Forrás: Pexels
Az egészségi állapot két, könnyen vizsgálható része egyértelműen megjósolja a súlyosabb kimenetelű koronavírus-fertőzés lehetőségét – derült ki egy nemrég megjelent tanulmányból. Mint írják, a légzési arány és a véroxigénszint megmutatja, mennyire lehet veszélyes az emberre a fertőzés.
A kutatók több mint ezer 18 évnél idősebb koronavírusos beteg esetét vizsgálták meg, akiket 2020. márciusa és júniusa között a Chicagói Rush Egyetem kórházában kezeltek.
Közülük 197-en veszítették életüket a vírus miatt.
A vizsgálat során kiderült, hogy a megfertőződés utáni 2-14. napban a legjellemzőbben légszomj, légzési nehézség, láz, hidegrázás, köhögés, fáradság, izomfájdalom, fejfájás és íz- és szagérzékelés elvesztése jelentkezett.
– Ezek a megállapítások a koronavírusban szenvedő betegek többségének megélt tapasztalataira vonatkoznak. Abban segítenek, hogy akik otthon szorongva egyrészt azon tűnődnek, egyáltalán megbetegedtek-e, másrészt pedig, ha már a megfertőződés tudatában vannak, úgy mely tünetek esetén kell sürgősen orvoshoz fordulniuk, végül egyáltalán mennyire kell aggódniuk – mondta a kutatásban részt vevő dr. Neal Chatterjee, a Washingtoni Egyetem orvostudományi karának kardiológusa.
A betegeknél gyakran fordult elő hipoxémia, azaz alacsony véroxigénszint, ami a 91% alatti értéket jelenti, illetve tachypnea, ami a megnövekedett légzési arány miatt alakul ki. Előbbiek esetében 1,8-4-szer, utóbbiak esetében pedig 1,9-3,2-szer nagyobb a halálozás esélye.
Más klinikai tünetek, mint például a testhőmérséklet, a pulzus és a vérnyomás, nem köthetőek a halálozáshoz.
A szakember azt javasolja, hogy feltétlenül szerezzenek be egy véroxigénszint-mérőt, akik hajlamosak a fentiekre: azaz a cukorbetegek, az idősek, és az elhízottak is.